Észak-Olaszországban, egy kőhajításnyira a svájci határtól van egy négyezer fős település, amely olvasztótégelye a sport, a sebesség és az életszeretet szerelmeseinek.

Budapesttől körülbelül tízórányi autózásra található Bormio, Lombardia régió egyik igazi gyöngyszeme. A Valtellina völgyének északi csücskében nyújtózkodó város megannyi kulturális és turisztikai attrakcióval bír. Híres fürdői, templomai, macskaköves utcácskái vagy az Adda-folyó partján futó sétánya mind-mind könnyed kikapcsolódásra hívnak. Az igazi ereje azonban a hegyeiben rejlik. A város és környéke a téli sportok igazi Mekkája. Az elmúlt évtizedekben kétszer is rendeztek itt alpesisí-világbajnokságot, ami nem meglepő, tekintve, hogy 50 kilométer hosszúságú sípályarendszerrel rendelkezik (Bormio 2000 és 3000 központtal).

Bormio nem csak a sípályái miatt lehet érdekes

A lenyűgöző Stelvio

Tévedésben él viszont az, aki azt gondolja, hogy a síterep nyáron szellemvárosként alszik az első hópelyheket várva. Kerékpárosok, motorosok és autócsodák tulajdonosainak garmadájával telnek meg a város utcácskái és a hegyi szerpentinek. Közöttük messze-messze a leghíresebb a magát igazi zarándokhellyé kinövő Passo dello Stelvio (vagy németül Stilfserjoch). A 2758 méteres hegyi átkelő Európa második legmagasabb aszfaltozott hágóútja, Pratót és Bormiót köti össze 50 kilométeren és közel 80 hajtűkanyaron át.

A Stelvio-hágó az autósok, motorosok és kerékpárosok kedvelt úti célja

Lenyűgöző tájelemek tárulnak elénk, amíg a szem ellát. A hegyek falából vízesések fakadnak, a közel négyezer méter magas csúcsok ölében néma gleccserek pihennek. Hófoltok, szikrázó gleccserpatakok és a megannyi színben pompázó virágszőnyeg színezik a tájat, miközben előttünk s mögöttünk vad kígyóként kanyarog a Stelvio panorámaútja. Páratlan élmény, akár a két lábunk, akár száz meg száz dübörgő lóerő hajtja a járművünket.

Pihenés a csúcson

A csúcson igazi település és extrém síközpont nőtte ki magát az évek során. Külön érdekesség a még nyáron is szeles, hideg idő elől menedéket nyújtó Tibethütte, melynek megépítését Heinrich Harrer Hét év Tibetben című regénye ihlette. Az író jóbarátja, Fritz Angerer 1959 és 1961 között építette meg a Stelvio keleti oldala felett nyújtózkodó teraszos hüttét, amely egészen egyedi látványt kölcsönöz a hegy tetején. Kötelező itt elfogyasztani egy csésze cortót egy tiroli apfelstrudel társaságában, abban az öt percben a világ összes gondja megszűnni látszik. Pihenés közben kiszúrhatjuk a Stelviótól nem messze magasodó Ortlert (vagy olaszul Ortlest), amely a Monarchia legmagasabb csúcsa volt, a maga tekintélyt parancsoló 3905 méterével.

A Tibethütte valóban lehetne akár Tibetben is
A csúcsról ereszkedve bármelyik irányba is indulunk, minden járművel igazi adrenalinbombát okoz.

Kerékpáron ülve a tapasztaltabb bringások számára könnyedén elérhető az akár 80 km/órás sebesség is, miközben Lotusok, Ferrarik és Porschék tulajdonosai feszegetik ugyanott saját vagy autóik határait. Fontos kiemelni, hogy végtelen egyetértésben, biztonságban és tisztelet mellett teszi ezt mindenki a másik felé – dudaszó, káromkodás és felesleges mutogatás nélkül. A lejtmenet alsóbb részein árkádos alagutakon át suhanunk szinte bezuhanva Bormio városába.

Kihagyhatatlan gasztronómia

Napunk végén, a kötelező szieszta feloldását követően számos étterem, bisztró, trattoria nyújtja kulináris szolgáltatásait, amelyeket kár lenne kihagyni. Egy korty Braulio gyógynövényes likőr elfogyasztása után a választás is könnyebbé válik. Az olasz tészták, kövön sült pizzák valóban páratlanok, ugyanakkor érdemes kipróbálni egy pohár gyöngyöző prosecco vagy a völgyben termesztett grumello szőlőből készült Sfursat vörösbor mellett a tipikusan helyi sciattot vagy pizzoccherit is, amelyek hajdina és Casera sajt felhasználásával készülő tradicionális bormiói ételek. A menü végén egy pisztáciás vagy mogyorókrémes gelato teszi teljessé az olaszos ízorgiát.

A pizzoccheri egyfajta krumplis tészta
A sciatt sült és olvasztott sajtot jelent
Bormióból számos közeli úti cél érhető el, nem kevésbé látványos tájakon.

Egy órán belül juthatunk el a híres vámmentes területre, Livignóba, átkelve a Foscagno és Eira hágókon, de választhatjuk a Valfurva-völgyet is a Stelvio kistestvéréhez, a Gaviához vezető úton, vagy épp az Adda-folyót délnek követve megtekinthetjük Tirano városát, ahonnan a híres-neves Bernina Express piros vagonjai szelik át a svájci Alpokat Davosig.

Livigno sem csak síszezonban lehet érdekes
Tiranóból indul a híres svájci Bernina Expressz

Számtalan lehetőség, és még ennél is több élmény várja az aktív pihenést és kalandokat kedvelő utazókat Lombardiában, de figyelem, tériszonyosoknak gatyát felkötni!

(Képek: Getty Images)

Ez is érdekelhet:

Sienába visszatért a középkor

Két év szünet után rendezték meg újra a középkori eredetű történelmi lóversenyt, a Paliót Sienában.

Hét meglepő dolog, amit hét nap alatt láttunk Jordániában

Ammántól Petrán át Wadi Mujibig bejártuk földön, vízen és tevén Jordániát. Elmondjuk, mi volt egyhetes utunk alatt az a hét dolog, amit imádtunk és amin egészen nagyot néztünk.

A valódi élményeket nyújtó Ausztria a jó választás nyárra

A belföldi és a tengerparti nyaralóhelyek után Ausztria az első választása a magyaroknak, az osztrákok pedig most még csábítóbbak lesznek.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Milyen kutyatápot vegyél, ami a kutyádnak és a pénztárcádnak is jó?

A világ egyik legegészségesebb itala egy magyar készítmény, és azt adja meg, amire szükséged van

Automataváltós elektromos kerékpárt mutatott be a Decathlon

További cikkeink a témában