Minden rekordot megdöntöttek a magyar turisták Horvátországban.
Létszámban és a vendégéjszakák számában is simán felülmúlták a 2019-es rekordévet tavaly a Horvátországban nyaraló magyarok – közölte a Horvát Idegenforgalmi Közösség. 2023-ban 728 ezer magyar utazott Horvátországba, ez 21 százalékkal több az előző évnél, és még a 2019-es rekordnál is magasabb 13 százalékkal. A magyarok közel 3,6 millió vendégéjszakát töltöttek a déli szomszédban, ami tíz százalékkal több 2019-hez képest.
Meglepő módon a legnagyobb növekedés februárban, májusban, októberben, novemberben és decemberben volt, azaz már nemcsak nyáron keresik fel Horvátországot a magyar turisták.
Miután lényegében egész évben mennek sokan városlátogatást, kulturális kirándulást vagy aktív turizmust szerveznek.
A legkedveltebb úti cél a Kvarner régió (Isztria, Zadar és környéke), valamint Split régiója.
A Kvarner területén megdőlt az eddigi rekord, több mint egymillió vendégéjszakát töltöttek itt a magyarok, az Isztriai-félszigeten 700 ezer, míg Zadar és Split megyében 600-600 ezer éjszakát. Népszerű település a magyaroknál Crikvenica, Vir, Rovinj, Porec, Opatija, valamint Medulin.
A többség (65 százalék) magánszálláson szállt meg, 23 százalék szállodában, 11 pedig kempingben – és közel 100 ezer vendégéjszakát regisztráltak a magyar vendégek hajós turistaként.
Összesen Horvátországban tavaly 20,6 millió turista 108 millió vendégéjszakát töltött.
Ez kilenc, illetve három százalékos növekedés 2022-höz képest. Összességében a legtöbb vendégéjszakát az Isztriai-félszigeten regisztrálták: Split-Dalmát megyében 20,2 milliót, a Kvarner régióban 18,5 milliót.
Nő a főváros, Zágráb népszerűsége is: ott az előző évinél 13 százalékkal több, összesen 2,5 millió vendégéjszakát töltöttek a turisták tavaly.
Legtöbben (23,6 millió) a német turisták voltak Horvátországban tavaly, utánuk a szlovének, osztrákok és lengyelek következtek, Magyarország a nyolcadik legjelentősebb „küldő ország”. Ha a belföldi turizmust is néznénk, akkor a horvátok a második helyen állnának, a mögöttük lévők pedig értelemszerűen eggyel hátrébb.
Na de ez nem verseny, hanem kikapcsolódás, feltöltődés – és ahogy látjuk, egyre több régióban, egyre változatosabb programokkal.
(Forrás: MTI, fotók: Unsplash)
Ez is érdekelhet: