A Transzszibériai expressz Moszkva és Peking között közlekedik, és a világ egyik legmesésebb kötöttpályás látványtúrájának számít.
Európából indul (az egyezményes megállapodás szerint Moszkva még európai városnak számít), és a távol-keleten ér célba a Transzszibériai Expressz. 9288 kilométeres hosszával ez a világ leghosszabb vasútvonala, nyolc időzónán halad keresztül nagyjából hat nap alatt. „39 km-en keresztül az Amúri-öböl (Japán-tenger), 207 km-en keresztül a világ legnagyobb és a legmélyebb (1637 m) édesvizű tava, a Bajkál-tó mellett húz el, ezen belül 28 km-t közvetlenül a tó partján tesz meg. Útközben feltűnnek az Ural röghegység vonulatai, az Ob és az Irtisz folyó között 600 km-en keresztül sík és szinte szögegyenes a vonat útja” – áll egy orosz utakra specializálódott utazási iroda honlapján.
A vonalon különböző típusú vonatokra szállhatunk fel, a legkülönlegesebb (és egyben legdrágább) az Arany Sas névre hallgató luxusvonat. Az expressz tipikus példája annak, amikor egy vonatúton nem a megérkezés számít, hanem maga az út. A hatnapos út ára tulajdonképpen nem is annyira vészes, nagyjából 130–150 ezer forint között mozog.