Egy európai hajótörött jól hangzó hazugságokat talált ki az ausztrál szigetről, ami most, kétszáz év után megszabadult a helyieknek enyhén szólva kellemetlen névtől.
Ausztráliában, Queensland partjainál fekszik a (néhai) Fraser-sziget, népszerű turisztikai célpont, ragyogó természet – csak a neve nem stimmelt mintegy kétszáz éven át. A 122 km hosszú szigetet az első ide érkező európaiak először Great Sandy Islandnek, azaz
nagy homokszigetnek nevezték el, meglehetősen csekély fantáziával, mert ez tényleg egy nagy homoksziget. Valójában a világ legnagyobb homokszigete.
Talán jobb lett volna, ha minden európai fantáziája ennyire csökött, csak sajnos nem ez volt a helyzet. 1836-ban európai hajótöröttek evickéltek egy csónakkal a szigetre, akik közül az életben maradottakat két hónap múlva mentette meg egy expedíció.
A túlélők egyike a hajó kapitányának felesége, Eliza Fraser volt, aki hazaérkezve egy időre híressé vált otthon a félelmetes kalandjairól szóló meséivel. Afféle új Robinson Crusoe eposzokként közölték a történeteit, kezdve azzal, hogy brutális körülmények közt fogva tartották a bennszülettek (a butchulla nép), akik megölték a férjét is.
Fraser a Hyde Parkban felállított sátorban hatpennys belépőért vérfagyasztó történeteket mesélt, a fentiek mellett azt is, hogy a másodkapitányt elevenen, lassú tűzön megsütötték.
Igen, ám, de ez mind nem volt igaz, az őslakosok megpróbáltak segíteni a hajótörés túlélőinek. Még a túlélő társai is tagadták a hölgy történeteit, de hiába, a szóbeszéd és néhány lap cikkei megtették a hatásukat. Érthető, hogy Fraser népszerűsége nem verdeste az eget a helyiek körében.
Fraser – akit egy tengerész „a legmocskosabb, legravaszabb, számító nőnek” nevezett – a hírnevét felhasználva adományokat kért a nyilvánosságtól. A kapitányné kétes „kulturális öröksége” mindmáig elemzések tárgyát képezi.
A nevét viszont nem viseli többé a sziget: közel 200 év után hivatalosan is visszakapta a történelmi nevét: K'gari.
„A K'gari számomra azt jelenti, hogy otthon – nyilatkozata Joyce Bonner, egy mai butchulla. – Otthont a népem, a leszármazottak, az ősök között.”
A K néma, mint sok angol szó elején (know, knife). És szimbolikusan már néma Eliza Fraser is, aki 1958-ban halt meg, akkor már ismeretlenül.
Akkor kezdjük is megszokni: a K'gari-sziget ma turistaparadicsom, évente 400 ezer látogatót vonz. Lehet ott búvárkodni, kajakozni, bálnát nézni, vadont járni quaddal vagy a vad dingó populáció tagjait megfigyelni, ezen kívül a sziget egy része felkerült az UNESCO világörökségi listájára.
Ez is érdekelhet: