A világ legmagasabb szobra tulajdonképpen egy felhőkarcoló, amit mérnöki bravúr volt megépíteni. Miért éppen 182 méter magas, és hogyan segítettek a felépítésében indiai földművesek?
Elsősorban Ázsiában dúl a „felhőkarcoló-szobrok” mániája, ott van a világ legmagasabb szobra is, az indiai Statue of Unity: 182 méteres magasságával veri a MOL-Campust is (143), pláne, ha hozzávesszük, hogy 58 méteres talapzaton áll, azaz mindenestül összesen 240-es.
A szobrot négy éve adták át Gudzsarát államban, és az indiai függetlenségi mozgalom aktivistáját, az ország első, megbízott miniszterelnökét, Vallabhbhai Patelt (1875–1950) ábrázolja.
Egy remek videó mutatja be, mégis hogyan készült ez az 50 emelet magas szobor, amit – hogy mást ne mondjunk – 12 000, egyedileg készített bronzlap borít. Már az sem semmi, ahogy a talapzata elkészült: indiai farmereket kértek fel a már nem használt mezőgazdasági gépeik felajánlására; összesen 129 tonna vas gyűlt össze, mintegy százmillió gazdálkodótól.
Nem véletlen a 182-es szám sem: ennyi hely van a gudzsaráti parlamentben.
Fontos szám továbbá a 6,5: ekkora (Richter-skála szerinti) földrengésnek képes ellenállni a szobor. Hogyan?
Lényegében ez egy ember alakú felhőkarcoló, aminek két hatalmas magja 210 000 köbméter betonból készült, a vázszerkezete 6500 tonna acélból, ezen kívül 18 500 tonna acél erősítő szerkezetet is alkalmaztak. Az emlékmű olyan magas, hogy két hangolt tömegcsillapítóval tervezték meg, amelyek a szél és a szeizmikus aktivitás hatását mérséklik.
A számos mérnöki kihívás közül a legnagyobb az úgynevezett „keskenységi arány” volt, miszerint a magas építmények ideális esetben felfelé vékonyodnak – Patelnél azonban nem teljesen ez a helyzet.
A projekt egyik résztvevője a kínai Jiangxi Tongqing Metal Handicrafts vállalat volt, ami a 12 ezer bronzlapért felelt. A kivitelezést az óriás beruházásokban jártas indiai Larsen & Toubro cég végezte, aminek azonban így is speciális feladatot jelentett a szobor felépítése. Részt vett a munkálatokban a szingapúri Meinhardy Group is, az egész folyamatot pedig a New York-i Michael Graves Architecture and Design felügyelte.
A szobor elkészítését több forrásból fedezték, a legnagyobb Gudzsarát állam volt, de magánadományok is érkeztek, és még egy maratonfutáson is gyűjtöttek rá pénzt. Nem is beszélve a gazdálkodók által felajánlott régi gépekről.
Végül 2018-ban, több mint négyezer munkás és 250 mérnök 57 hónapnyi munkájával elkészült a világ legmagasabb szobra, benne egy kilátóval, ahonnan többek közt a szomszédos Narmada Gátban lehet gyönyörködni. Ráadásul nemcsak a szobor épült fel: mivel a helyszín egy félreeső, erdős terület, ahonnan a legközelebbi nagyváros 200 kilométerre van, épült hozzá kétszer kétsávos út, valamint egy étterem és egy 52 szobás háromcsillagos hotel is.
(Borítókép: Getty Images)
Ez is érdekelhet: