Az Electronic Arts (EA) és a Nemzetközi Labdarúgó Szövetség (FIFA) együttműködése harminc év után megszakadt, így a FIFA videojáték-franchise utolsó kiadása 2022 őszén landolt a konzolokon és PC-ken.

Az Electronic Arts EA Sports FC címen folytatta tovább a szériát, és ilyen név alatt is jelent meg tavaly ősszel. Sokáig nem lehetett tudni, hogy mi lesz a sorsa a FIFA márkanévnek a videojáték-univerzumban, bár sejtéseink azért lehettek. Gianni Infantino FIFA-elnök egy áprilisi konferencián jelentette ki, hogy fejlesztenek egy új e-játékot, pár napja pedig a MohPlay, Inc. játék- és konzolértékesítő, majd az Insider Gaming is utalt rá, hogy megállapodás jöhetett létre a FIFA és egy másik videojáték-fejlesztő, -kiadó és -forgalmazó, a 2K között.

Forrás: EAFC 24

Bár az Electronic Arts évek óta óriási összegeket kaszál a fő videojáték-termékével az egyre inkább belső tranzakciókra és kaszinóelvekre épülő, de egyébként valóban szórakoztató és változatos Ultimate Team játékmód révén, egyre többen elégedetlenek a játékkal, amely igazán képtelen megújulni.

A játékmechanizmusban, menürendszerben keresendő rengeteg hibát mintha a gyártó nem akarná igazán kiküszöbölni, a kereső- és csapatépítő-rendszer a felhasználóbarát állapottól irtó messze áll, a karriermódjai ízetlenek, az Ultimate Teambe pedig idén sem kerültek új versenymódok, és egyre inkább a felhasználók pénztárcájának kiürítésére törekszik.
Forrás: EAFC 24

A EA FC a névváltoztatás ellenére viszont így sikeres maradt. De ha olyan sokan elégedetlenek, akkor miért játszák még mindig ilyen sokan?

Mert a foci a világ legnépszerűbb és egyik legcsodálatosabb játéka, és mert a játéksorozat mögött lapul egy olyan nosztalgia- és megszokásfaktor, amit nagyon nehéz elengedni. Mert a hibái ellenére szerethető és élvezhető játék, és a végére hagytuk a fő érvet: évek óta nincs érdemleges rivális a piacon.

Ezen változtathatna most az 2K, amely a maga nemében szintén nem tökéletes, azonban hozhatna némi vérfrissítést a piacra. A 2K többek között a GTA-sorozatról ismert Rockstar Games céget is birtokolja, és bár már több sportágban is bizonyított, hivatalos engedélyekkel felvértezett tenisz- és birkózójátékokat is dobott már a piacra, főként az NBA 2K-széria miatt ismert. A játékai gyönyörűek, a mozgások nagyon élethűek – minden évben zsáknyi mo-cap felvételt csatolnak hozzá az NBA2K-széria amúgyis gazdag tárházához. És bár az 2K MyTEAM üzemmódja közel sincs úgy összerakva, mint az EA Ultimate Team részlege, már most ki lehet jelenteni, hogy a 2K fő termékének, az NBA karriermódjának valódi sztori- és hangulatvilága van.

A 23-as szériában azt követhettük végig, amint az egyetemi ligából utolsóként draftolt kispöcs épp megbirkózik a teherrel, hogy őt draftolták a népszerű, ugyanakkor zűrös sztárjátékos helyett, ezért pedig neheztel rá az egész város. A sztori arról szólt, hogy hősünknek ki kell vívnia a drukkerek szeretetét, meg kell birkóznia az akklimatizációval, a közösségi média és az NBA jelentette teherrel, közben felfedezi magának a várost, saját márkát épít, tévéműsorokban szerepel, rapcsatákat vív underground klubokban, vagy épp randizik.

És igen, mindez egy belső világú kis univerzumban, úgy, hogy főhősöd animált jelenetekből csöppen bele újabbakba és újabbakba, az egészet pedig átfűzi az, hogy neked bizony hétről hétre meccsed van.

Kicsit talán sok a felesleges mászkálás, a ripacsodás és a smúzolás benne, és persze nem számíthatunk GTA-szintű izgalmakra vagy animációkra, de attól még van benne kraft, és működik. Ezzel szemben az EA FC játékoskarrier-módjában mi zajlik? Főhősöd úgy él szociális életet, vesz autót, nyaral, rendel öltönyt vagy adományoz állatmentőknek, hogy ebből semmit sem élsz át.

Valahogy így:

Lényegében szövegalapú az egész, mintha illusztrált SMS-eken keresztül kéne megélnünk egy rakás dolgot, azt, hogy vettünk egy házat, vagy szerveztünk egy bulit a csapattársainknak. Irtó megúszós az egész már évek óta. Jóformán nincs hangulata, sztorija, semmije.

Az Electronic Artsnak érdemben nem volt kihívója évek óta – egy ideig a Konami tartotta a versenyt a PES-sel, de az ingyenessé vált eFootball-lal lényegében ki is szállt az egészből –, egy kiélezettebb piaci helyzet pedig érdemi reformokat hozhatna végre el az EA háza táján is.

Kobe Bryant az NBA 2K24 borítóján

És bár az EA FC túlságosan is Ultimate Team központú, sokatmondó, hogy a legtöbb kritikát pont az UT-megszállottaktól kapja. De az Electronic Arts a már említett gagyi játékoskarrier-mód mellett a csapatkarrier-módot is rendbe rakhatná, ugyanis hemzseg a hibáktól és mulasztásoktól, a két éve érkezett UT Moments szinte teljesen kiüresedett, a Volta pedig továbbra is legfeljebb alkalmi szórakozásnak jó, komolyan venni nem lehet –

az EA utcai, illetve teremfociját pedig az NBA2K streetball játékmódja nagyon sok mindenben lekörözi.

A FIFA utódja hangulatos és szép, sokkal többet azonban nem érdemes várni tőle – EA FC 24-teszt

A játék hivatalosan egy hét múlva jelenik meg, azonban előrendeléssel már ma kipróbálható.

És bár a 2K egyáltalán nem tökéletes – sajnos ez a cég is bátran ösztönzi a játékokon belüli vásárlásokra a szerencsétlen felhasználót... vagyis izé, fogyasztót –, így is bizakodva lehet tekinteni a jövőre. Sajtóhírek szerint már idén megjelenhet a FIFA25 új köntösbe csomagolva, azonban ha ez nem is történik meg, a jövő évi világbajnokság előtt startolhat az új játék – főleg, hogy a FIFA-licenc lehetővé teszi a vébémeccsek megjelenítését is. Már alig várjuk.

Ezek is érdekelhetnek:

Az idei Assassin's Creed a feudális Japánban játszódik, és már be is futott az első előzetese

Nem kell azonnal hőbörögni, a fekete szamuráj valóban létezett.

Hiába lett remek, dögrováson van a Sony VR-headsetje

Annyira nem megy jól a PSVR2, hogy a Sony a hírek szerint drasztikus lépésre szánta el magát.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Milyen borospoharak léteznek, és melyikből mit igyunk? Mutatjuk, hogy miért nem mindegy!

Helly Hansen ismét a legjobbakkal állt össze a maximális teljesítményért

A 21. század tíz legjobb vallási horrorja

További cikkeink a témában