Bejárni a nagyvilágot autóval, saját kezünkben tartva a kormányt, ezáltal az irányítást, sokunk számára vonzó lehetőség, hiszen ténylegesen a saját, egyéni tempónkban fedezhetjük fel a környező országokat sürgetés és extra alkalmazkodás nélkül. Ugyanakkor nem árt tisztában lenni azzal, hogy a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás milyen határokon belül érvényes. Ha nem szeretnénk kellemetlen meglepetéseket, érdemes előre tájékozódni, mire számíthatunk, ha egy másik állam útjain rójuk négy kerék meghajtással a kilométereket.
Mi az a KGFB?
A kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás garantálja, hogy ha egy autós kárt okoz másnak a közúti közlekedés során, a kárért ne neki kelljen a teljes összeget megfizetnie. A biztosító átvállalja a károsult részére történő kártérítést a szerződés feltételei szerint. Ez az alapelv hazánkban kötelező, így minden üzembe helyezett járműnek rendelkeznie kell ilyen biztosítással.
Hogyan igazolható a biztosítás megléte külföldön?
Ha határainkon túlra utazunk, általában a jármű forgalmija és a biztosítási szerződés igazolása, valamint ezek bemutatása bőven elegendő. Számos európai országban elfogadják a hazai biztosítás meglétét, mivel az uniós szabályozás ösztönzi az együttműködést a biztosítók között. Ennek ellenére nem mindenhol egyformák az erre vonatkozó feltételek. Ha bizonytalanok vagyunk, mindenképpen ellenőrizzük a célországban érvényes szabályokat, hogy elkerülhessük a kicsit sem várt kellemetlenségeket. A KGFB külföldön való érvényessége kapcsán érdemes átnézni a szerződés részleteit, vagy ha ezek nem egyértelműek, akkor érdeklődni közvetlenül a biztosítónál. Sokan csak az európai országokra gondolnak, pedig előfordulhat, hogy távolabbi, EU-n kívüli országokba is elmerészkedünk az autónkkal. Szóval a körültekintés nem, hogy nem árt, hanem kifejezetten hasznos!
Mi az a zöldkártya és mikor kell?
A zöldkártya nem más, mint egy nemzetközi biztosítási igazolás, amely bizonyítja, hogy a jármű rendelkezik érvényes felelősségbiztosítással. Bár az EU-n belül egyre ritkábban kérik, megannyi unión kívüli országban még szükség lehet rá. Ha olyan területre utazunk, ahol a zöldkártya bemutatása követelmény, érdemes időben beszerezni a biztosítótól.
Baleset esetén mi a teendő?
Ha külföldön balesetet szenvedünk, a teendők nagyjából megegyeznek az itthon is alkalmazott gyakorlattal. Mutatjuk:
- Ellenőrizzük, van-e személyi sérülés, szükség esetén hívjunk mentőt.
- Értesítsük a rendőrséget, főleg akkor, ha a károkozás jelentős vagy személyi sérülés történt.
- Töltsük ki a baleseti bejelentőt, ügyelve a pontos adatok rögzítésére és a felelősség feltüntetésére.
- Ha lehetséges, készítsünk fotókat, keressünk tanúkat, írjuk fel az elérhetőségeiket.
Az idegen nyelvű papírok, dokumentumok kitöltésekor legyünk körültekintőek, és ha szükséges, kérjünk segítséget. Ilyen értelemben nincsen pardon, ha az információk nem egyeznek az büntetést, problémákat vonhat maga után, és ez akkor is igaz, ha az eltérések pusztán a nyelvi különbözőségből adódnak. A legjobb olyasvalakivel átnézetni a papírokat, aki a szakmai nyelvet is ismeri, illetve kiismeri magát. Ezek után teljes magabiztossággal indulhatunk útnak, tudván, hogy a szükséges fedezet rendelkezésünkre áll, azaz váratlan helyzetben sem maradunk védtelenül, kiszolgáltatva.
(Szponzorált tartalom)