Portugália erőt demonstrált Svájc ellen, Marokkó pedig bebizonyította Spanyolország ellen, hogy nincs lehetetlen. Olyannyira nincs, hogy első afrikaiként világbajnoki elődöntőbe jutott.

A marokkói válogatott eddig a világbajnokság nagy meglepetése, azok után ugyanis, hogy Horvátországot és Belgiumot megelőzve megnyerte a csoportját, a legjobb 16 között kiejtette a spanyolokat is. Portugália Dél-Koreát, Uruguayt és Ghánát előzte meg, majd szanaszét szedte szegény svájciakat a nyolcaddöntőben. Ami nemcsak a hat rúgott gól miatt volt emlékezetes, hanem azért is, mert Santos kapitány kispadra ültette Ronaldót.

Ami után nem meglepő, hogy most, a negyeddöntőben is Gonçalo Ramos mellett döntött, aki mesterhármast ért el Svájc ellen. William Carvalho helyett pedig Rúben Neves kezd. Marokkó kényszerből változtatott, ráadásul a legerősebb csapatrészt kellett megbontani, a védelmet: Mazraoui és Agerd is kiesett.

Kezdőcsapatok

• Marokkó: Bono – Hakimi, El-Jamik, Szaissz, Attijat Allah – Amrabat – Unahi, Amallah – Zijes, En-Nesziri, Bufal
  • Portugália: Diogo Costa – Dalot, Pepe, Rúben Dias, R. Guerreiro – Otávio, Rúben Neves – Bernardo Silva, Bruno Fernandes, João Félix – Gonçalo Ramos

Váratlanul mozgalmas volt az első félidő, Marokkó eddig nem támadójátékával jutott eddig, ellentétben Portugáliával, ennek megfelelően ismét egy mourinhós Marokkót vártuk. Ehelyett viszont nem kizárólag a bekkelésre fókuszált, hiába volt a labda Portugáliánál, több pofás támadást is vezettek és több lövésük is volt Zijeséknek, mint az európaiaknak. De ami még ennél is fontosabb, több góljuk. En-Nesziri egy ronaldós felhőfejessel előzte meg Diast és Diogo Costát, akik elég nagyot hibáztak. (1–0)

Nem volt ez jó hír Portugáliának, Marokkó ugyanis mostanság nemigen veszített meccset, amikor vezetést szerzett. Legutóbb januárban Egyiptom fordított ellenük, de csak hosszabbítás után. Persze a portugálok ezzel nem foglalkoztak, a második félidőben még egy lapáttal rátettek, érkezett Ronaldo és Cancelo is.

De hiába voltak fölényben, nem tudtak gólt rúgni, de igazán nagy ziccerig se jutottak. Pedig ekkor már a stabil marokkói kezdő hátvédsor háromnegyede hiányzott, Szaissz is lesérült. De ennek ellenére elképesztően stabilak voltak, ha meg átment rajtuk Portugália, ott volt Bono. Mint Horta lövésénél.

Portugália is képtelen volt gólt rúgni Marokkónak, így első afrikaiként bejutott a vb-elődöntőbe. Nem mondhatjuk, hogy érdemtelenül. A francia–angol meccs győztesével játszik majd Marokkó.

Foci-vb, negyeddöntő

• Marokkó–Portugália 1–0
  • Gól: En-Nesziri (42.)

A vb-negyeddöntők első napja: őrült brazil dráma, még őrültebb argentin továbbjutás

A világbajnokságok történetének egyik, ha nem a legkaotikusabb napján vagyunk túl. Összefoglaljuk, mi történt a vb huszadik napján.

(Fotó: Michael Steele/Getty Images)