A Fradi elküldte edzőjét, mert az elmúlt nyolc bajnoki meccsen 24 pontból mindössze hatot gyűjtött be. De akkor mégis miért szomorú most minden fradista?

Legújabb cikkeinkért kövess minket a Player Google News oldalán is!

Amit szabad Moniznak, miért nem szabad például Egervárinak?

Rendben, erős a hasonlat, nem vitatkozom, de elgondolkodtató, mi húzódhat a háttérben, miért esett letargiába a többmilliós Fradi-tábor nagy része az edző elküldése miatt. Mert lássuk be, cseppet sem volt meglepő a bejelentés, a Ferencváros nagyon rosszul szerepel a bajnokságban, és semmi jel nem utalt arra, hogy elindul felfelé. Hogy milyen okai lehettek a teljesen impotens játéknak, már hosszasan boncolgattam korábban, már akkor megkongattam a zöld vészharangot.

A helyzet a szép diósgyőri siker ellenére, illetve azóta se változott semmit. Csapnivalóan játszottak a zöld-fehérek, koncepciót nem lehetett felfedezni, de a csapatkohézió sem tűnt megbonthatatlannak. Mondjuk ki, Moniz nagyon sok szakmai hibát elkövetett, legalábbis az összeállításban, a meccselésben, az indokolatlan makacsságban (ragaszkodni játékosokhoz) mindenképp. És egyre többet hallani azt is, hogy némileg túledzette a csapatot, amire játékosok is panaszkodnak.

És akkor hogy jön ide Egervári? Úgy, hogy a szintén menesztett szövetségi kapitány sem szerepelt sokkal rosszabbul a válogatottal, mint Moniz a Fradival, sőt – már ami az összteljesítményt illeti. Most, mielőtt néhány ezer olvasót elveszítek, gyorsan elmondom, nyilvánvalóan egy bukaresti gyáva poroszkálás és egy amszterdami középkezdésedzés messze nem fér bele, és ilyen a Fradinál nem volt. Ám a 42 bajnoki mérkőzésen összesen szerzett 68 pont (19–11–12-es mérleg), ami ugye meccsenkénti 1,62-es átlagot jelent, elég szerény. Egervári után mégsem ejtett senki egy könnycseppet sem.

Vagyis arra akarok kilyukadni, hogy a holland szakember a sikertelensége ellenére is kedvenc az Üllői úton, a Fradi-tábor szomorú, sőt dühös a menesztése miatt. Az a tábor, melynek türelmetlensége messze földön híres, mely eleve nehezen veszi be az idegent, és amely elég szélsőségesnek tekinthető, ha érted, mire gondolok. Rajongtak a közvetlen, csupaszív szakemberért, aki pedig idegenlégiósokkal tömte ki a nép csapatát. És még mindig imádják, holott a csapat a hetedik helyen szerénykedik, az utolsó nyolc fordulóban egyszer nyert.

Moniznak nem csak a saját szurkolótábora volt rendkívül fontos, hanem a Fradi múltja, jelene és jövője is. Sosem hagyta ki megemlíteni, hogy a Ferencváros tradíciói megkövetelik a jó szereplést, a támadójátékot, a foci élvezetét. Emellett az egész magyar labdarúgás sorsát a szívén viselte, mindig volt véleménye, amit a maga smirglis stílusával mindig el is mondott, elhittük neki, hogy visszatérhet még a sikeres időszak. Sok munkával.

És ha már munka: a holland elképesztő mennyiséget melózott, szinte a pályán élt, a foci a mindene volt. Ha technikai és fizikai felkészítésről van szó, akkor nála jobbat nehéz találni, ráadásul hiteles is volt, hiszen ő maga is olyan kondiban volt, hogy még most, 49 évesen is beférne a legtöbb NB I-es csapatba.

Ricardo Moniz hihetetlenül emocionális személyiség, sosem tagadta, mennyire fontos neki a szurkolók szeretete, nem önző módon, hanem kizárólag a csapat miatt. Képes volt még az elnökkel is szembemenni miattuk. Ugyanakkor nem csak érzelmes volt, hanem mérhetetlenül szuggesztív, motivált, maximalista és őszinte is. Nem hárította el a felelősséget, nem süketelt. Ó igen, szóval akkor hogy is jön ide Egervári...?

Hát ezért vérzik most a Fradi-szív. Egy olyan embert veszített el, aki kívülről érkezett a Fradi-családba, mégis az egyik legnagyobb fradista lett. És vérezhet a magyar focitársadalom szíve is, mert egy rendkívüli szakembert veszített el. És ezért nem vérzett a szövetségi kapitány menesztésekor.

Mindezek ellenére Moniz menesztése mégsem volt indokolatlan. Szakmailag.

Itt állíthatod be, hogy a Player az elsők között legyen a Google keresőben
Támogatott és ajánlott tartalmaink

A Panasonic kihozta a maximumot a kézipoggyászméretből

Útban volt a játékvezető, ezért fellökte a focista

18 éves és 358 millió eurót ér a világ legértékesebb futballistája

További cikkeink a témában
A Player kérdése: Idén tervezel külföldi nyaralást?
47% Igen
45% Nem
7% Már voltam idén külföldön nyaralni
Budapestre jönnek a világ legkeményebb sportfavágói
Hirdetés