Bányászat indul! (Feltéve, ha minden engedélyt megkap a magyar vállalkozó.)
A NASA Georadar és Geoszkenner becslései szerint Magyarország északi részén, a Pest és Nógrád megyében fekvő Börzsöny hegység mélyében egészen 2100 méteres mélységig hozzávetőleg 9000 tonna arany és ugyanennyi, tehát 9000 tonna ezüst található, amelyek együttes értéke akár 720 milliárd euróra is rúghat.
Egy magyar vállalkozó, név szerint Varga István pedig azt tervezi, hogy több évtized után újra megnyitja ezt az aranybányát. A Hello Vidéknek nyilatkozva elmondta, hogy a mélyfúrások és készletszámítások alapján „12 négyzetkilométernyi területen a föld alatt cirka 100 méteres mélységben 1000 tonna arany és 1000 tonna ezüst kibányászását teszik lehetővé 12 év alatt, (...) és mivel a kibányászható termés arany és termés ezüst vízzel mosható, nem szükséges hozzá az Európai Unióban tiltott cián használata, ezért támogatható a nemesfémek bányászata”.
Bár Varga már megtette az első lépéseket – még augusztusban nagyjából 75 millió forintnak megfelelő 20 ezer eurós alaptőkével bejegyeztette a Cégbíróságon a Börzsöny Aranybánya Koncessziós Bányatársaság Zrt.-t –, a bánya újbóli megnyitása előtt még hosszú út áll, a különböző engedélyezek beszerzése, a tervezés és a kivitelezés akár több évet is igénybe vehet.
„A tervek szerint – a hatósági engedélyezés függvényében – az első arany- és ezüstrúd 6-7 év múlva hagyhatja el a finomöntödét.”
(Forrás: Hellovidek.hu, fotó: Unsplash / Tóth Szabolcs)
Ez is érdekelhet: