Hárommilliárd kilométeres út vár az űrszondára.

A napokban indult el a világűrbe a NASA Europa Clipper nevű űrszondája, amelynek elsődleges célja, hogy a Jupiter egyik holdját, az Európát tanulmányozza. Az űrszonda mintegy 5,2 milliárd dollár költségvetésű küldetése tíz évig tart – ebből mintegy öt és fél éven keresztül halad majd, hogy elérje a Jupitert és az óriásbolygó körüli pályára álljon –, amely során mintegy hárommilliárd kilométert tesz meg.

Az Europa Clipper mérete nagyjából megegyezik egy kosárlabda-pályáéval, és része két nagy kiterjedésű napelemszárny, tömege pedig mintegy 5700 kilogramm.

Miért pont az Európa, és miért olyan fontos ez a küldetés?

A szakértők többsége szinte bizonyos abban, hogy az Európa 15-24 kilométer vastagságú külső jégburka alatt folyékony halmazállapotú víz található, az Europa Clipper pedig a fedélzetén található radarok segítségével megpróbál folyékony halmazállapotú vizet találni a hold jégrétege alatt.

Az űrszonda nem kimondott célja, hogy életet keressen, ehhez nincsenek detektorai, ugyanakkor az élet kialakulásának feltételeit jelentő szerves összetevők és egyéb bizonyítékok után kutat majd, amikor negyvenkilenc alkalommal megközelíti a Jupiter holdját.

„Az olyan, óceánnal rendelkező világok, mint az Európa, nemcsak azért különlegesek, mert elképzelhető rajtuk az élet, hanem, azért mert az élet ma is lehetséges rajtuk”

– hangsúlyozta a küldetés fontosságát a NASA kutatója, Gina Di Braccio.

(Forrás: MTI, fotó: NASA)

Ez is érdekelhet:

Egy új tanulmány alátámasztotta az elméletet, ami megkérdőjelezi az ősrobbanás teóriáját

Teljesen átírhatja a világegyetem keletkezésének történetét.

Saját időzónája lesz a Holdnak

A Holdnak nincs saját időzónája, így nehéz összehangolni a holdi és a földi munkát és életet.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Van egy szó, amit a világ szinte minden nyelvén hasonlóan értenek és használnak

Erre a tíz egyszerű kérdésre iskolásként tudtad a választ – vajon most is menne?

Villámgyorsan keletkezett bolygót fedeztek fel, ami átírhatja a bolygóképződés elméletét

További cikkeink a témában