A Bermuda-háromszög talán mind a mai napig a világ egyik legnagyobb rejtélye.

A Bermuda-háromszög – más néven az Ördög háromszöge – az Atlanti-óceán egy hírhedt területe, amelyet Miami, Bermuda és Puerto Rico határol. Az elmúlt évszázadokban számos hajó és repülőgép tűnt el itt rejtélyes körülmények között, ami több elméletet is szült. Egyesek természetfeletti jelenségeket (például földönkívülieket vagy időcsapdákat) sejtenek a háttérben, míg mások tudományos magyarázatokat keresnek.

Az első feljegyzett furcsaságok 1492-ből származnak, amikor Kolumbusz Kristóf különös fényeket látott, és az iránytűje is meghibásodott. A 20. században több jelentős eset is történt, például 1918-ban a USS Cyclops hadihajó 305 emberrel és 11 ezer tonna mangánérccel a fedélzetén tűnt el nyomtalanul. 1945-ben pedig öt amerikai haditengerészeti repülőgép egyszerűen szublimált a radarok képernyőiről, miután a pilóták navigációs problémákról számoltak be (ez a Flight 19 néven elhíresült incidens), de azóta számos más eltűnés is hozzájárult a misztikumhoz.

Richard McIver geokémikus szerint a tengerfenéken zajló földcsuszamlások metángáz felszabadulásához vezethetnek, ami csökkenti a víz sűrűségét és felhajtóerejét, így a hajók könnyen elsüllyedhetnek, míg a levegőbe jutó metán a felhőkbe jutva a repülőgépek motorjainak meghibásodását/felrobbanását eredményezheti.

Az Arizonai Egyetem professzora, Randall Cerveny úgy véli, hogy a terület felett gyakran kialakuló a hatszög alakú, jellemzően 32-88 kilométer széles felhők veszélyes időjárási körülményeket teremthetnek, amelyek szintén szerepet játszhatnak a balesetekben.

A térség összes hurrikánjának nyomvonala 1851 és 2019 között – látható, hogy számos vihar áthalad a Bermuda-háromszögön

Megint mások szerint ennél sokkal egyszerűbb magyarázat van a Bermuda-háromszög rejtélyére: a sekély vizek és a korallzátonyok, valamint a forgalmas hajózási útvonalak növelik a hajószerencsétlenségek kockázatát – a NASA is megerősítette, hogy a térség semmiben sem különbözik más, hasonlóan forgalmas tengeri útvonalaktól, és az eltűnések statisztikailag nem tűnnek ki.

(Forrás: National Geographic, LiveScience, History, fotó: Wikimédia, Getty Images)

Ez is érdekelhet:

Ezért nevezik New Yorkot Nagy Almának

New York városát gyakran emlegetik „Big Apple”, azaz a „Nagy Alma” néven, de vajon honnan jött ez a becenév?

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Mutatjuk, hogyan vásárolj a dm-ben úgy, mint egy profi

Az elektromos városi autó forradalmát hozta el az új Citroën ë-C3

A futás nem csak a rekortánpályán kezdődik! – Íme az NN Ultrabalaton két magyar ultrafutójának edzéstippjei

További cikkeink a témában