Államügyészek megkörnyékezése, negatív médiakampány és az internet cenzúrázása  az Amerikai Mozgókép Szövetség és a velük szorosan együttműködő hollywoodi stúdiók semmitől sem riadnak vissza, ha a kalózkodás visszaszorításáról van szó. Legalább is ez rajzolódik ki a The Verge cikkéből, amelyben a Sonytól kiszivárgott levelek alapján rekonstruálták, hogy milyen stratégiával próbálta meg térdre kényszeríteni az elmúlt egy éveben a kalózkodásellenes-szövetség a keresőóriást.

A The Verge cikke ott veszi fel a fonalat, amikor a kongresszus 2014 januárjában a hatalmas tiltakozás miatt határozatlan időre elhalasztotta a SOPA, vagyis az online kalózkodást visszaszorító törvényjavaslat megvitatását, ezzel pedig alaposan keresztülhúzták a hollywoodi stúdiók terveit.

A szóban forgó törvényjavaslat ugyanis lehetőséget adott volna a stúdióknak és érdekvédő szervezeteknek arra, hogy a bírósághoz fordulva egyszerűen letiltassák az internetszolgáltatókkal a jogsértő oldalakat és a keresési találatok közül is eltávolítassák azokat, ezzel pedig hatalmas csatát nyertek volna a kalózokkal szemben. A jogvédők, az internetes tartalomszolgáltatók és a felhasználók viszont egy emberként keltek ki a cenzúrát gyakorlatilag törvénybe emelő javaslat ellen, a hatalmas felháborodást látva pedig a népszerűségüket féltő politikusok kénytelenek voltak visszavonulót fújni - a törvényjavaslat megvitatását januárban bizonytalan időre elhalasztották, vagyis a SOPA gyakorlatilag megbukott.

A pitbull színre lép

A kalózellenes törvény szószólójának számító MPAA (Amerikai Mozgókép Szövetség) és a hollywoodi stúdiók nem voltak könnyű helyzetben: nem elég, hogy a stratégiájuk csúfosan megbukott, de a SOPA miatt a népszerűségük is romokban hevert. Az emberek többségének szemében a filmipar képviselői pénzéhes zsarnoknak számítottak, akik a profit érdekében szó nélkül cenzúrázták volna az egész internetet.

A helyzettel nagyjából ők is tisztában voltak, ez derül ki abból a január 25-én kelt levélből, amelyet Steven Fabrizio, az MPAA egyik vezető tanácsadója küldött a nagy hollywoodi stúdiók (Universal, Sony, Paramount, Fox, Disney, Warner Bros.) vezetőinek.

Steven Fabrizio

Fabrizio az MPAA kedvenc ügyvédi irodája, a Jenner&Block ügyvédjenként egy pitbull szívósságával és vehemenciájával harcolta végig az elmúlt tizenöt évet a kalózok ellen, padlóra küldte többek között az Isohuntot és a Hotfile-t is, így nem meglepő, hogy az MPAA a SOPA bukása után úgy látta, hogy ő az az ember, aki képes lehet győzelemre vezetni a kalózellenes szövetséget. Fabrizio a levélben többek között felhívja rá a figyelmet, hogy:

  • Mostantól jobban oda kell rá figyelniük, hogy a javaslataik ne keltsenek negatív reakciókat, de nem azért, mert mindenki utálja őket, hanem hogy a felháborodás ne tudja úgy összerántani az ellentábort, mint a SOPA esetében.

Viszont ennél is sokkal fontosabb, hogy

  • Eszük ágában sincs lemondani az internet korlátozásáról.

  • És hogy van egy titkos programjuk, a Project Goliath, ami valahogy összefügg ezzel az egésszel.

A Góliát-projekt

Bár a kiszivárgott levelezésekben soha nem mondják ki nyíltan, de a kontextusból, valamint a levelekhez csatolt Google keresési találatokból nagyjából biztosan kikövetkeztethető, hogy a név a Google-re utal, amely a SOPA-ellenes koalíció egyik legfőbb hangadójaként komoly aknamunkát végzett a törvényjavaslat megbuktatása érdekében, ráadásul csak azért sem hajlandóak korlátozni a jogsértő tartalmakra mutató keresési eredményeket.

És hogy mi a szóban forgó Góliát-projekt? Röviden:

Egy összehangolt, több szálon futó támadás a Google ellen, amely a jogi lépéseken kívül egészen alattomos, sokszor jogsértő eszközökkel próbálja térdre kényszeríteni a keresőóriást.

Fabriziónak nagyon tetszett például a New York Times azon cikksorozata, amely az államügyészek megvesztegetésének módjairól rántotta le a leplet  a tanácsadó egyfajta használati utasításként tekint ezekre a cikkekre, így nem meglepő, hogy a Google elleni támadást is elsősorban az államügyészekkel való szoros együttműködésre alapozta.

A nyilvánosságra került levelekből ezek mikéntje is kiderül:

  • Az MPAA kifejezetten bátorította az államügyészeket, hogy vegyék fel a kesztyűt a Google ellen.
  • Sőt, a Jenner&Block ügyvédi irodán keresztül pénzzel is támogatták a nyomozást, legalább 585 ezer dollárt különítve el a Project Goliathra.
  • És meglepően jó értesüléseik voltak arról is, hogy az államügyészek mikor fognak polgári jogi vizsgálati felszólítást (CID: civil investigative demand) küldeni a Google-nek.

A túl szoros együttműködés

A harcban a legfontosabb szövetségesük Mississippi államügyésze, Jim Hood, akit a levelekben név szerint is említenek, de rajta kívül is voltak államügyészek, akiket az MPAA többé-kevésbé sikeresen győzködött. Nem volt nehéz dolguk, hiszen a politikusok gyakran ugródeszkaként tekintenek az államügyészi posztra, így aztán a médiavisszhang miatt előszeretettel mennek neki olyan nagy vállalatoknak, mint a Google.

Az MPAA törekvéseit maga a Google is segítette, amikor februárban viszonylag nyíltan megmondták az államügyészeknek, hogy ideje lenne leszállni róluk, és Fabrizio egyik levele szerint

gyakorlatilag megfenyegették az ügyészeket, hogy ugyanolyan támadásoknak lesznek kitéve, mint a washingtoni képviselők a SOPA idején".

Összefoglalva: a levelekből kiderül, hogy az MPAA a Jenner&Blockon keresztül pénzzel segít állami nyomozásokat, amelynek végén az államügyészek polgári jogi vizsgálati felszólítást küldenek a Google-nek, amiről az MPAA előre tud.

Ám Hollywood nem csak jogi eszközökkel harcol a Google ellen.

Dávid negatív médiakampánya Góliát ellen

Fabrizio egy másik leveléből kiderül, hogy a Project Goliath költségvetésében van egy minimum 85 ezer dolláros összeg, amelyet kommunikációra szánnak, kommunikáció alatt pedig a Goliathtal szembeni negatív hírek terjesztését, a Goliath állításainak nyilvános cáfolatát és a Goliath elleni nyomozások és államügyészi fellépések reklámozását kell érteni. Magyarul médianyilvánosságot biztosítanak a Google-lel szembeni fellépéseknek, ami a fent tárgyalt okokból elég vonzó ajánlat lehetett az államügyészeknek.

Bár a Goliath Projectről szóló levelek május után elapadtak, úgy tűnik, hogy az MPAA törekvései legalább részben sikeresek voltak, hiszen októberben a Google nagy meglepetésre bejelentette, hogy a jogi kötelezettségükön túlmenően is hajlandóak tenni a kalózkodás ellen, és a jogsértő tartalmakra mutató hivatkozásokat jóval hátrébb sorolják a Google találati listájában.

Góliát bedühödik

Az MPAA válasza? "A törvénytelen tartalmak online megfékezése mindenki közös felelőssége, örömmel tölt el minket, hogy a Google végre felismerte, hogy a kereséssel megkönnyíti a lopott tartalmakhoz való hozzáférést."

Az együttműködési hajlandóságuk miatt dicséretre számító Google-nél ez a reakció annyira kivágta a biztosítékot, hogy azonnal felfüggesztettek mindenféle együttműködést az MPAA-vel, akikkel azóta még szóba állni sem hajlandóak.

Az MPAA válasza a stúdiók körében sem aratott tetszést, és bár Fabrizio későbbi levelében megpróbálta megnyugtatni a stúdiókat, egyénileg legalább három stúdió döntött úgy, hogy jobb lesz megköszönni a Google-nek, hogy hajlandóak voltak együttműködni.

Az MPAA-nek azonban jó oka volt rá, hogy ne nagyon dicsérjék a keresőcéget. Ahogy Fabrizio utolsó, október 20-án küldött leveléből kiderül, az MPAA ekkora már tudott róla, hogy Jim Hood újabb polgári jogi vizsgálati felszólításra készül a Google ellen, és nem akarták egy esetleges Google-nek szóló dicsérettel kellemtelen helyzetbe hozni az államügyészt. Ráadásul  ahogy Fabrizio rámutat  az újabb polgári jogi vizsgálati felszólítás tökéletes tárgyalási pozíciót biztosított volna az MPAA-nek a Google-lel szemben.

Bárhogy is vélekedett azonban Fabrizio, a levelek nyilvánosságra kerülése egészen biztosan áthúzta a terveiket. Nem elég, hogy a Google most már pontosan tisztában van vele, milyen gyűlölettel vegyes ellenszenvvel tekint rájuk Hollywood, az MPAA pedig a közvélemény szemében talán annál is lejjebb süllyedt, mint ahol a SOPA idején voltak, de a levelek egy része komoly (bár konkrétumokat nélkülöző) törvénysértésekre is utal, ami nagyon kellemetlen perceket okozhat még Jim Hoodnak és az egész kalózkodás-ellenes szövetségnek is.

(Forrás: The Verge, Techdirt, Torrentfreak)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Mi kell ahhoz, hogy a kutyád ne csak boldog legyen, de a legjobb barátoddá is váljon?

Zöld akkumulátort fejlesztenek Bécsben

Összedőlt egy 2,5 kilométeres baltimore-i híd, miután nekiment egy konténerszállító hajó

További cikkeink a témában
Mi kell ahhoz, hogy a kutyád ne csak boldog legyen, de a legjobb barátoddá is váljon?
Hirdetés