Furcsa ambivalencia, de van rá magyarázat.

A NASA megtalálhatta az igazi poklot, ugyanis A TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) és a Spitzer-űrteleszkóp együttes kutatómunkája révén felfedeztek egy olyan exobolygót, amin olyan erős lehet a vulkanizmus, mint Naprendszerünk legerősebb vulkáni aktivitással bíró égitestjén, a Jupiter Io nevű holdján. Ennek ellenére a Föld méretű, LP 791-18 d nevű planéta akár még az életre is alkalmas lehet – nézzük csak, miért is:

  • A lakható – vagyis az emberi élet kialakulására alkalmas – övezeten belül kering egy tőlünk nagyjából 90 fényévre egy vörös törpecsillag körül.
  • Tengelyforgása kötött, azaz tengelyforgásának időtartama pontosan megegyezik a keringési idejével, így mindig ugyanazt az oldalát mutatja a csillagja felé, ez pedig azt jelenti, hogy az egyik oldalán mindig nappal, a másikon mindig éjjel van.
  • Ha vulkanikusan aktív – amit az okozhat, hogy keringési ciklusának egy pontján nagyon közel halad el a nála nagyobb testvérbolygója (LP 791-18 c) mellett –, akkor légköre is lehet, mivel a vulkanizmus folyamatok működéséhez légköri hatások is elengedhetetlenek.
  • Bár a nappali oldal túl meleg lehet az élet kialakulására és fenntartására, de – ha valóban rendelkezik légkörrel – az éjszakai oldalon akár víz is lehet.

Most a Hubble-t szépen lassan leváltó James Webb űrteleszkópot küldik rá a bolygóra, hogy tovább tudják tanulmányozni

(Forrás: NASA, fotó: NASA’s Goddard Space Flight Center/Chris Smith (KRBwyle))

Ez is érdekelhet:

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Így néz ki egy rejtett galaxis a Földtől 11 millió fényévre

Van egy szó, amit a világ szinte minden nyelvén hasonlóan értenek és használnak

Erre a tíz egyszerű kérdésre iskolásként tudtad a választ – vajon most is menne?

További cikkeink a témában