A NASA napfigyelő űrszondája átrepült a Vénusz felső légkörén, ekkor sikerült rögzítenie.

A NASA a Nap légkörének tanulmányozására 2018-ban útnak indított űrszondája, a Parker Solar Probe a tervek szerint 2025-ben minden eddiginél közelebb merészkedik a Naphoz, de addig is szakadatlanul kering, a Vénusz mellett például összesen hétszer halad el a hintamanőver* miatt.

* A gravitációs hintamanőver az égi mechanikában és az űrhajózásban egy égitest gravitációs mezejének és sebességkülönbségének felhasználása egy űreszköz pályájának és sebességének megváltoztatására. Segítségével az űrszondák kevesebb üzemanyag felhasználásával, rövidebb idő alatt érhetnek a Naprendszer távolabbi égitestjeihez. A hintamanőver felhasználható az űrhajó sebességének növelésére, de csökkentésére is.

Az egyik Vénusz-kerülés során az űrszonda átrepült a bolygó felső légkörén, ahol a FIELDS elnevezésű műszere különös, alacsony frekvenciájú rádiójeleket rögzített. Ezeket a NASA szakemberei az emberi fül számára is érzékelhető hangokká alakították, a végeredmény pedig kísérteties – így már nemcsak azért különleges a Naptól számított második bolygó, mert ott tovább tart egy nap, mint egy év:

(Forrás: NASA, Wikipédia, fotó: ESA)

Ez is érdekelhet:

Találtak egy gigantikus ózonlyukat, ami már 40 éve nyitva van a Föld legnépesebb régiója felett

Eddig valahogy elkerülte az ózonlyukakat jellemzően kimutatni/megjósolni képes klímamodellek és így a kutatók figyelmét is.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Hajítsd messzire a sablonokat, rendezd be úgy a lakásod, amire mindenki emlékezni fog!

Helly Hansen ismét a legjobbakkal állt össze a maximális teljesítményért

Milyen borospoharak léteznek, és melyikből mit igyunk? Mutatjuk, hogy miért nem mindegy!

Mutatunk egy őszi fesztivált, ami az újbort és a libás ételeket ünnepli
Hirdetés