Ezerhektáros kísérleti várost tervez Tokió, ami ellenáll járványnak, klímaváltozásnak, energiaellátási bizonytalanságoknak. A projektet egy klasszikus sci-fi Neo-Tokyója ihlette.

Ma már mindenki úszóvárost épít, miért éppen Tokió lenne kivétel? A japánok azonban szokás szerint csavarnak egyet a dolgokon, és az úszóváros szokásos jelentésrétegeihez (ultramodern, fenntartható, város a városban, stb.) rögtön egy hozzáadnak egy fiktív történelmet.

A projekt az Akira című kultikus animéből merít ihletet, ami egy poszt-apokaliptikus Neo-Tokiót ábrázol. A Tokiói-öblöt a rajzfilmben szinte teljesen feltöltik rekultivált földdel – ez a valóságban még nem történt meg, de a mostani városvezetés szerint ez nem is olyan rossz ötlet.
Egy jelenet az Akirából

Tokió korábban is a tenger feltöltésével terjeszkedett, ráadásul a mostani fejlesztésre kiszemelt területet lakatlan: a tokiói olimpián kajak-kenu versenyeket rendeztek ott, most pedig hulladékfeldolgozó és konténertároló – mondja Manabu Miyasaka, a Yahoo Japan korábbi elnöke, Tokió megbízott kormányzója.

A Tokyo Bay eSG Project ezer hektárra – kb. ezer focipálya – bővítené a területet, ahol helyi vállalatok kísérleti programokat futtatnak majd, hogy megoldásokat találjanak a nagyvárosokra váró kihívásokra.

Már október közepétől elkezdhetnének dolgozni a cégek olyan technológiákon, mint az üvegházhatású gázok kibocsátásának és a forgalmi dugóknak a csökkentése vagy a tiszta energia előállítása. Az első évben projektenként akár 30 millió jen (7,3 millió dollár) támogatást is adhat a város.

A távlati tervek sokkal merészebbek: üzemanyagcellás hajókról, napelemes berendezésekről, akár tájfun-erősségű szélben is használható függőleges turbinákról, szén-dioxid-leválasztásról, víztisztításról és műanyag-újrahasznosításról szólnak.

„A technológiát a tisztán digitális világ helyett egyre inkább a fizikai terekben is használjuk – mondja Miyasaka. – A városok harcolni fognak, hogy a hasonló új technológiák fejlesztésének helyszínei legyenek, ez a projekt pedig mintául szolgálhat más városi központok számára.”

Augusztusig már 55 vállalat, egyetem vagy szervezet regisztrált a Tokyo Bay eSG projektben való részvételre, több nagyvállalat pedig máris elkötelezte magát a fejlesztésekben: a Toyota egy új sportaréna építését tervezi a közelben elsősorban a profi kosárcsapata számára, míg a TV Asahi Holdings irodákat, szórakozóhelyeket, stúdiókat és üzleteket épít majd.

Miyasaka szerint egy válságálló várost kell építeni, ami ellenáll akár a járványoknak, a klímaváltozásnak vagy az energiaellátási kihívásoknak.

Még egy állami fejlesztőcégben is gondolkoznak a projekt körül bábáskodó potentátok, a cél pedig, hogy az Akira poszt-apokaliptikus világával szemben az eSG-projek radikálisan más jövőt hozzon.

(Forrás: Bloomberg, látványtervek: Tokyo Bay eSG Project)

Ez is érdekelhet:

Már építik is ezeket a környezetbarát úszóházakat

A víz felett lebegő otthonok hagynak helyet a tengernek; a lakásokhoz járó okosgyűrű optimalizálja az életünket, a szállítást drónok intézik – ez a Seapod projekt.

Komplett város épül az óceánon lakásokkal, éttermekkel, üzletekkel, iskolákkal

Éttermek, boltok és iskolák is lesznek a lakásokon kívül a Maldív-szigetek emberi agyat idéző úszó városában.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Így néz ki egy rejtett galaxis a Földtől 11 millió fényévre

Van egy szó, amit a világ szinte minden nyelvén hasonlóan értenek és használnak

Erre a tíz egyszerű kérdésre iskolásként tudtad a választ – vajon most is menne?

További cikkeink a témában