Ha kreatív munkád van, akkor jól tudod, hogy az alkotáshoz elengedhetetlenek a megfelelő eszközök. Nagy teljesítményű számítógépre és grafikus eszközökre van szükséged, manapság már a mesterséges intelligencia segítsége sem elhanyagolható, és ha a hordozhatóság is számít, akkor a ProArt-sorozat laptopjait neked találta ki az Asus.
Az Asus legnépszerűbb laptopjai közé tartoznak a megfizethető Vivobook, az elegáns Zenbook és a játékosoknak szánt ROG sorozatok modelljei, és talán kevésbé ismertek, pedig nagyon is lenyűgöző paraméterekkel büszkélkedhetnek a ProArt-széria laptopjai. Nem véletlenül, hiszen ezeket a típusokat azoknak találták ki, akiknek a munkájuk a tartalomgyártás, a kreatív feladatok, akár a művészi alkotások, és ehhez igazi célgépek kellenek. Az új Asus ProArt P16 és a még inkább hordozható Asus ProArt PX13 a teljesítményével fog igazán lenyűgözni.
Fekete varázslat
Persze a kinézete sem utolsó ezeknek a gépeknek, hiszen mégiscsak fejlett esztétikai érzékkel rendelkező felhasználóknak szólnak. A ProArt P16 fekete alumíniumháza olyan felületkezelést kapott, ami minimálisra csökkenti a tükröződést, sejtelmesnek láttatva a gépet bármilyen megvilágításban. A Nano Black bevonat ráadásul taszítja a folyadékot és az ujjlenyomatokat, ezért a laptop felülete mindig tiszta marad. A leginkább mégis a 16 colos, 4K felbontású (3840 x 2400 pixeles) érintőképernyője fog lenyűgözni, amit a mobilokról ismert Gorilla Glass üveg véd.
Az OLED kijelzők eddig ismert előnyein, a nagyobb kontraszton és szélesebb színtartományon kívül az Asus által kifejlesztett Lumina OLED képernyő nagyobb színhűséget ad, hatékonyabb az energiafelhasználása, és beégés elleni védelemmel is ellátták, ha utóbbi mégis előfordulna, a garancia ideje alatt ingyenesen cserélik a kijelzőt. A kreatív munkához elengedhetetlen széles színskálát, 1 000 000:1 kontrasztarányt és 0,2 milliszekundumos válaszidőt ad, és 500 nit csúcsfényerő mellett 0,0005 nit mélyfekete fényerőt is támogat.
Hatékony teljesítmény
A gépek teljesítményét illetve meg lesznek elégedve még a legigényesebb alkotók is, hiszen a 12 magos AMD Ryzen AI 9 HX 370 processzor az elődjéhez képest 14 százalékkal erősebb az egymagos, és több mint 19 százalékkal jobb a többmagos teljesítményt nézve, az 50 AI TOPS számítási teljesítménnyel pedig a hatékonysága is az elsők közé tartozik. Az AI-ra optimalizált processzor a mesterséges intelligencia összetettebb számításait is gördülékenyen megoldja a gépen, ebben nem kevesebb, mint 64 GB LPDDR5X RAM lesz a segítségére.
Mivel egy kreatív munkára szánt laptopról van szó, ezért a ProArt P16 grafikai teljesítményét sem vette félvállról az Asus. A legjobbak közé sorolható az NVIDIA GeForce RTX 4070 grafikus kártya, ami 8 GB RAM-mal és 321 TOPS AI számítási teljesítményével simán lehozza a nagyfelbontású képek és grafikák megjelenítését, sokkal gyorsabb a képalkotásban és a 3D megjelenítésben, de a streaming és a játékok terén is rendkívül erőteljesnek számít. A tartalmak pedig biztosan elférnek a 2 TB SSD tárolón, ami opcióként a duplájára, 4 TB-ra növelhető.
Kompakt méretben
16 colos képernyőn dolgozni ideális, de ha nincs szükséged ekkora megjelenítőre, és jobban számít a hordozhatóság, akkor sem kell lemondanod az Asus által kínált teljesítményről. A ProArt PX13 ugyanis kisebb méretben adja meg a profi munkaeszközt, miközben 15,8 milliméteres vastagságával és mindössze 1,38 kilogrammos tömegével mindig magaddal viheted. A gépház tartalma nagyrészt megegyezik a nagytestvérével, 13,3 colos, 3K felbontású (2880 x 1880 pixeles), 360 fokban forgatható kijelzőjéhez pedig tökéletes a 32 GB RAM és a 2 TB SSD.
Kreatív eszközök
Az Asus számtalan eszközzel segíti a laptopok professzionális használatát, és ezek egyike a ProArt Creator Hub, egy olyan szoftver, ami segítségedre lesz a csatlakoztatott monitorok kalibrálásában, és a rendszer optimális beállításában. Szintén nagyon hasznos a StoryCube, ami a gépen lévő tartalmak rendszerezésében segít a mesterséges intelligencia erejével, és az AI-t hasznosítja a MuseTree is, egy kreatív alkotó alkalmazás, amely nemcsak ötleteket ad, de bámulatosan ki is dolgozza azokat, hogy a gépeddel együtt lenyűgöző dolgokat hozzatok létre.
Megkapod a Windows rendszerrel együtt a mesterséges intelligenciával működő Copilot asszisztenst is, és
ennél is érdekesebb a ProArt gépek touchpadjára került Asus DialPad, egy kör alakú érintővezérlő,
ami az éppen használt kreatív programok, többek közt a Photoshop, Illustrator, After Effects vagy CapCut kezelését teszi még egyszerűbbé. A gyakran használt funkciók, mint például a zoom, a fényerő vagy kontraszt beállítása, de akár a műveletek visszavonása sosem volt ennyire egyszerű, az Asus DialPad funkciókiosztása ráadásul teljesen személyre szabható.
Megkapsz minden eszközt, amire a munkádhoz szükség van, például a 8K képek továbbítására alkalmas HDMI 2.1 csatlakozót, több Type A és Type C USB-csatlakozót, és a teljesértékű (a PX13-nál micro) SD kártyaolvasót. A gyors kapcsolathoz nem maradt el a WiFi 7 kapcsolat, a Harman Kardon által hangolt, Dolby Atmos minősítésű hat hangszórós audio pedig a képhez méltó hangélményt nyújt. 90 wattórás (a PX13 esetén 73 Wh) akkumulátora egész nap bírni fogja, legyen szó akár a leginkább energiaigényes alkalmazások futtatásáról is.
Összegzés
Kreatív alkotóknak szánja legújabb ProArt modelljeit az Asus, és ez a laptopok minden paraméterén látszik. Akár a lenyűgöző képet adó Asus ProArt P16-ot, akár a sokoldalú, hordozhatóbb Asus ProArt PX13-at választod, megkapod a ragyogó, színpontos OLED érintőképernyőt, az erőteljes processzort és bőséges memóriát, a fejlett érintésvezérlést és a mesterséges intelligencia által életre keltett asszisztenseket. Mindezekkel a kreatív funkciókkal az Asus két új ProArt laptopja bármilyen környezetet stúdióvá varázsol.
A cikk elkészítésében együttműködő partnerünk volt az Asus.
Ez is érdekelhet: