A magas sugárzás egyet kivéve az összeset tönkretette az első fotók közül.
1986. április 26-án következett be az atomenergia-felhasználás történetének egyik, ha nem a legsúlyosabb katasztrófája a Pripjaty és Csernobil közelében fekvő Vlagyimir Iljics Lenin atomerőműben, amikor annak 4-es számú reaktora felrobbant. Bár a szovjetek igyekeztek mindent megtenni azért, hogy eltitkolják a tragikus balesetet, sokáig nem hallgathatták el, ugyanis rövid időn belül Svédországban radioaktív felhőket észleltek, amelyek délkeleti, tehát a Szovjetunió irányából érkeztek.
Az első képeket Csernobilról Ihor Fedorovics Kosztyin ukrán mérnök, fényképész, fotóriporter és operatőr készítette egy helikopterről 14 órával a robbanás után. Az első körös húsz fotóból viszont csak egyetlen volt használható, miután a magas sugárzás a többi képet tönkretette (az expozíció során), és az az egy is szemcsés lett, bár ettől még egészen jól kivehető minden:
Egyébként Kosztyin csernobili látogatását nem engedélyezték a hatóságok, így ez a fotózás is egy gerillaakció volt, ennek ellenére később mégis engedélyt kapott a katasztrófa helyszínének, a pripjatyi lakosok evakuálásának és az erőmű körüli 30 kilométeres zónának a fényképezésére. Ezek a fotók fontos szerepet játszottak abban, hogy a világ megismerje a katasztrófát.
(Forrás, fotó: Historic Vids)
Ez is érdekelhet: