Olyan gyorsan történt, hogy az utasoknak idejük sem volt arra, hogy felfoghassák.
Szomorú tragédiába torkollott a fedélzetén öt emberrel a Titanic roncsaihoz induló expedíciós tengeralattjáró, a Titan útja, ugyanis merülés közben eltűnt, majd megsemmisült – maradványait a Titanic roncsától mintegy 500 méterre találták meg. Szakemberek vélemény szerint a turista-tengeralattjáró biztonsági problémái vezethettek a katasztrófához. De mi történhetett a Titannal? A válasz viszonylag egyszerű:
a tengeralattjáró – az acélnál is erősebb, de hirtelen meghibásodásra képes – szénszálas kompozit burkolata valószínűleg nem bírta el a 3500 méteres mélységben uralkodó 350 atmoszféra nyomást (ez olyan, mintha minden egyes négyzetméterre 2000 autó nehezedne), és összeroppant – fontos, hogy nem felrobbant.
Ezzel kapcsolatban talán az egyetlen dolog, amit pozitívumként, inkább „„pozitívumként”” lehet említeni, hogy mindez olyan gyorsan játszódott le, hogy a Titan utasainak idejük sem volt arra, hogy felfoghassák.
Az olasz Geopop nevű YouTube-csatorna egyik videójában elmagyarázta, illetve animációkkal és egy egyszerű kísérlet bemutatásával szemléltette, miként roppant össze a tengeralattjáró:
A kísérlet során – ami 2:00-tól látható – egy fém italosdobozba gőzt engedtek, majd egy hideg vízzel megtöltött tálba teszik (nyílással lefelé), amitől a doboz összeroppant. Ennek oka, hogy a doboz levegője, hirtelen lehűlt, aminek következtében a belül uralkodó nyomás leesett, és mivel a külső nyomás nagyobb volt a belsőnél, a doboz összeroppant. Fontos megjegyzeni, hogy ez 1 atmoszféra nyomáson történt, a Titannal pedig 350 atmoszféra nyomás mellett következethetett be a tragédia.
(Forrás: HVG, fotó: OceanGate)
Ez is érdekelhet: