21 óra időeltolódással kell számolni.

Talán nem túlzás azt állítani, hogy az ázsiai és az amerikai kontinenst egymástól elválasztó Bering-szoros közepén található Diomede-szigetek a világ egyik legkülönlegesebb, pontosabban legfurcsább helye, több dolog miatt is:

a szigetcsoportot két, egymástól mindössze négy kilométerre fekvő sziget alkotja, az Oroszországhoz tartozó Nagy-Diomede és az Egyesült Államokhoz tartozó Kis-Diomede.

Balra az orosz Nagy-Diomede, jobbra az amerikai Kis-Diomede, előbbi területe ∼29 négyzetkilométer, utóbbié ∼7,3 négyzetkilométer

Ez a négy kilométer egyáltalán nem nagy táv, ha befagy a tenger, akár egy óra alatt át is lehet gyalogolni Oroszországból Amerikába, vagyis lehetne, ha nem tiltanák azt a törvények – anno a két sziget lakosai rendszeresen látogatták egymást, a hidegháború idején azonban ennek vége szakadt, amikor a határszakasz szigorú ellenőrzés alá került.

1987-ben Lynne Cox amerikai hosszútávúszó a 4°C-os vízben átúszott az amerikai oldalról a szovjet oldalra. Ez volt a hidegháború befejeződésének egyik jelképes mozzanata, bravúrjához Mihail Gorbacsov szovjet elnök és Ronald Reagan amerikai elnök is gratulált

Mindez már önmagában is érdekessé teszi a szigetcsoportot, itt azonban nem áll meg sor. Ugyanis a két földdarab között nemcsak nemzetközi határ húzódik, hanem dátumválasztó hosszúsági kör is, aminek köszönhetően

az egymástól négy kilométerre húzódó két kis sziget között 21 óra az időeltolódás – ebből jön a Nagy-Diomede Holnap-sziget és a Kis-Diomede Tegnap-sziget viszonylag viccesnek mondható elnevezése.

A két sziget közül egyébként csak a kisebbiket, az USA-hoz tartozót lakják, Diomede falu 135 fővel büszkélkedhet, ők leginkább szakképzett tengerészek. Évtizedekkel korábban egyébként még az orosz sziget is lakott volt, de a hidegháború során a szovjet kormány a kontinensre költöztette a népességet – napjainkban csak egy orosz meteorológiai állomás található rajta, valamint egy lezuhant Li–2 katonai gép.

Kis-Diomede faluja

(Forrás: Britannica, Wikipédia, fotó: Getty Images, Wikimédia)

Ez is érdekelhet:

Ez történne az emberi testtel, ha szkafander nélkül lépne a világűrbe

Nem teljesen az, mint ahogy a filmeken ábrázolják.

Az emberiség történetének legostobább fogadása végtelenül felháborító

A történet sajnos egyáltalán nem vicces, nem csoda, a szovjet titkosszolgálat igyekezett eltitkolni.

Tudod, mi az Egyesült Államok hivatalos nyelve?

Pedig valószínűleg az angolt mondanád, de ki kell hogy ábrándítsunk.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Így néz ki egy rejtett galaxis a Földtől 11 millió fényévre

Van egy szó, amit a világ szinte minden nyelvén hasonlóan értenek és használnak

Erre a tíz egyszerű kérdésre iskolásként tudtad a választ – vajon most is menne?

További cikkeink a témában