21 óra időeltolódással kell számolni.
Talán nem túlzás azt állítani, hogy az ázsiai és az amerikai kontinenst egymástól elválasztó Bering-szoros közepén található Diomede-szigetek a világ egyik legkülönlegesebb, pontosabban legfurcsább helye, több dolog miatt is:
a szigetcsoportot két, egymástól mindössze négy kilométerre fekvő sziget alkotja, az Oroszországhoz tartozó Nagy-Diomede és az Egyesült Államokhoz tartozó Kis-Diomede.
Balra az orosz Nagy-Diomede, jobbra az amerikai Kis-Diomede, előbbi területe ∼29 négyzetkilométer, utóbbié ∼7,3 négyzetkilométer
Ez a négy kilométer egyáltalán nem nagy táv, ha befagy a tenger, akár egy óra alatt át is lehet gyalogolni Oroszországból Amerikába, vagyis lehetne, ha nem tiltanák azt a törvények – anno a két sziget lakosai rendszeresen látogatták egymást, a hidegháború idején azonban ennek vége szakadt, amikor a határszakasz szigorú ellenőrzés alá került.
Mindez már önmagában is érdekessé teszi a szigetcsoportot, itt azonban nem áll meg sor. Ugyanis a két földdarab között nemcsak nemzetközi határ húzódik, hanem dátumválasztó hosszúsági kör is, aminek köszönhetően
az egymástól négy kilométerre húzódó két kis sziget között 21 óra az időeltolódás – ebből jön a Nagy-Diomede Holnap-sziget és a Kis-Diomede Tegnap-sziget viszonylag viccesnek mondható elnevezése.
A két sziget közül egyébként csak a kisebbiket, az USA-hoz tartozót lakják, Diomede falu 135 fővel büszkélkedhet, ők leginkább szakképzett tengerészek. Évtizedekkel korábban egyébként még az orosz sziget is lakott volt, de a hidegháború során a szovjet kormány a kontinensre költöztette a népességet – napjainkban csak egy orosz meteorológiai állomás található rajta, valamint egy lezuhant Li–2 katonai gép.
Kis-Diomede faluja
(Forrás: Britannica, Wikipédia, fotó: Getty Images, Wikimédia)
Ez is érdekelhet: