HUN-REN Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet kutatói rágcsálókon végzett kísérletekkel új idegrendszeri mechanizmusokat fedeztek fel, amelyek a stressz okozta viselkedésváltozások mögött állnak. A kutatások eredményei új terápiás lehetőségeket kínálhatnak a stresszhez és traumákhoz kapcsolódó rendellenességek kezelésére.

A kutatók a traumatikus események, például balesetek vagy háborús élmények okozta viselkedési változásokat vizsgálták, amelyek tartós érzelmi zavarokat, például PTSD-t okozhatnak.

A kutatás során a stressz akut és késői szakaszát különítették el, és az emléknyomok tárolásáért felelős idegsejtcsoportok aktivitásváltozását elemezték.

Kiderült, hogy egy stresszhelyzet után a talamusz paraventrikuláris magjában (PVT) tartósan fokozott idegsejt-aktivitás alakul ki, ami napokon keresztül fennmarad. Ez a terület kulcsfontosságú a stressz és éberség jeleinek viselkedést szabályozó feldolgozásában. Az aktivitás-fokozódás összefüggésbe hozható a nyugtalanság, alvászavarok és érzelmi instabilitás tüneteivel.A kutatók szerint egy traumatikus élmény vagy egy jelentős stresszhelyzet bizonyos esetekben életre szóló viselkedésváltozást okoz.

A kutatók felfedezték, hogy a PVT aktivitásának szelektív gátlása már egy órás időtartam alatt is megakadályozza a tartós viselkedési változásokat.

Érdekes módon ez a gátlás akkor is hatékony maradt, ha csak öt nappal a stresszes esemény után alkalmazták. Ez jelentősen kibővíti a potenciális kezelések időablakát.

Az eredmények új terápiás irányokat mutatnak a stressz és PTSD kezelésében, különösen a PVT aktivitásának célzott szabályozása révén.

Ezáltal hatékonyabb, tartós eredményt biztosító kezelések fejleszthetők a stressz által kiváltott érzelmi és viselkedési zavarok enyhítésére.

A kutatás kiemeli az idegrendszeri mechanizmusok mélyebb megértésének jelentőségét az ilyen problémák hatékony kezelésében. A tudósok a kutatás eredményeit a PLOS Biology című szakfolyóiratban publikálták.

Ezek is érdekelhetnek:

Egy kutatásnak köszönhetően jobban megérthetjük az emlékek keletkezését

Ez a felfedezés azt sugallja, hogy az emlékek akár sejten belüli szinten is szerveződhetnek.

Empatizálunk a magányos banánokkal, ezért nagyobb eséllyel vesszük meg őket

Egy kutatás szerint empatizálhatunk a magányos banánokkal, így pedig nagyobb eséllyel vásárolhatunk ezekből a déli gyümölcsökből.

Magyar kutatók megfejtették az idegsejtek kommunikációs kódjának egyik titkát

Az idegsejtek kulcsfontosságú kommunikációs eszköze az akciós potenciál, egy rövid elektromos impulzus, amely továbbítja az információt más idegsejtek, mirigyek vagy izmok felé.

(Forrás: MTI)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Minden héten jobbat akar csinálni – Interjú Sváby Andrással

A futás nem csak a rekortánpályán kezdődik! Íme az NN Ultrabalaton két magyar ultrafutójának edzéstippjei

„Ez a futás nemcsak a testünknek, a lelkünknek is jót tesz!” – Dupla körös futásokkal és kibővült charity programmal jön az NN Ultrabalaton

További cikkeink a témában
Hirdetés