HUN-REN Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet kutatói rágcsálókon végzett kísérletekkel új idegrendszeri mechanizmusokat fedeztek fel, amelyek a stressz okozta viselkedésváltozások mögött állnak. A kutatások eredményei új terápiás lehetőségeket kínálhatnak a stresszhez és traumákhoz kapcsolódó rendellenességek kezelésére.
A kutatók a traumatikus események, például balesetek vagy háborús élmények okozta viselkedési változásokat vizsgálták, amelyek tartós érzelmi zavarokat, például PTSD-t okozhatnak.
A kutatás során a stressz akut és késői szakaszát különítették el, és az emléknyomok tárolásáért felelős idegsejtcsoportok aktivitásváltozását elemezték.
Kiderült, hogy egy stresszhelyzet után a talamusz paraventrikuláris magjában (PVT) tartósan fokozott idegsejt-aktivitás alakul ki, ami napokon keresztül fennmarad. Ez a terület kulcsfontosságú a stressz és éberség jeleinek viselkedést szabályozó feldolgozásában. Az aktivitás-fokozódás összefüggésbe hozható a nyugtalanság, alvászavarok és érzelmi instabilitás tüneteivel.A kutatók szerint egy traumatikus élmény vagy egy jelentős stresszhelyzet bizonyos esetekben életre szóló viselkedésváltozást okoz.
A kutatók felfedezték, hogy a PVT aktivitásának szelektív gátlása már egy órás időtartam alatt is megakadályozza a tartós viselkedési változásokat.
Érdekes módon ez a gátlás akkor is hatékony maradt, ha csak öt nappal a stresszes esemény után alkalmazták. Ez jelentősen kibővíti a potenciális kezelések időablakát.
Az eredmények új terápiás irányokat mutatnak a stressz és PTSD kezelésében, különösen a PVT aktivitásának célzott szabályozása révén.
Ezáltal hatékonyabb, tartós eredményt biztosító kezelések fejleszthetők a stressz által kiváltott érzelmi és viselkedési zavarok enyhítésére.
A kutatás kiemeli az idegrendszeri mechanizmusok mélyebb megértésének jelentőségét az ilyen problémák hatékony kezelésében. A tudósok a kutatás eredményeit a PLOS Biology című szakfolyóiratban publikálták.
Ezek is érdekelhetnek:
(Forrás: MTI)