Magyar és amerikai kutatók áttörő felfedezést tettek az emlékek keletkezésének megértésében egy magyar fejlesztésű, 3D-lézerpásztázó mikroszkóp segítségével.
A Columbia Egyetem Zuckerman Intézete, a HUN-REN KOKI és a BrainVisionCenter közös kutatása során elsőként figyelték meg élő állatok agyában a memória kialakulásához kapcsolódó szinaptikus változásokat valós időben.
A rendszer képes az emberi hajszálnál százszor vékonyabb struktúrákat vizsgálni, miközben kompenzálja az agyi mozgásokat, például a légzést vagy a szívverést.
Az agyi folyamatok mélyebb megértéséhez elengedhetetlen valós idejű megfigyelés lehetővé tette a tanulás és emlékezés alapját képező szinapszisok erősségének változásait a másodpercek tört része alatt.
A kutatók azt találták, hogy a hippokampuszban található neuronok szinapszisai nem egységesen viselkednek: a sejtek különböző részein eltérő aktivitásokat mutattak. Ez a felfedezés azt sugallja, hogy az emlékek akár sejten belüli szinten is szerveződhetnek, és új távlatokat nyit az időskori memóriazavarok és neurológiai betegségek kezelésében.
Az eredmények egy olyan speciális, kétfoton lézerpásztázó mikroszkópnak köszönhetők, amely képes az agy finom szerkezeteit valós időben és nagy felbontással vizsgálni. Az eljárás fontos mérföldkő a memória mechanizmusainak megértésében, és alapot adhat új terápiák és diagnosztikai módszerek kifejlesztéséhez.
Ezek is érdekelhetnek:
(Forrás: MTI)