Magyar és amerikai kutatók áttörő felfedezést tettek az emlékek keletkezésének megértésében egy magyar fejlesztésű, 3D-lézerpásztázó mikroszkóp segítségével.

A Columbia Egyetem Zuckerman Intézete, a HUN-REN KOKI és a BrainVisionCenter közös kutatása során elsőként figyelték meg élő állatok agyában a memória kialakulásához kapcsolódó szinaptikus változásokat valós időben.

A rendszer képes az emberi hajszálnál százszor vékonyabb struktúrákat vizsgálni, miközben kompenzálja az agyi mozgásokat, például a légzést vagy a szívverést.
Az agyi folyamatok mélyebb megértéséhez elengedhetetlen valós idejű megfigyelés lehetővé tette a tanulás és emlékezés alapját képező szinapszisok erősségének változásait a másodpercek tört része alatt.

A kutatók azt találták, hogy a hippokampuszban található neuronok szinapszisai nem egységesen viselkednek: a sejtek különböző részein eltérő aktivitásokat mutattak. Ez a felfedezés azt sugallja, hogy az emlékek akár sejten belüli szinten is szerveződhetnek, és új távlatokat nyit az időskori memóriazavarok és neurológiai betegségek kezelésében.

Az eredmények egy olyan speciális, kétfoton lézerpásztázó mikroszkópnak köszönhetők, amely képes az agy finom szerkezeteit valós időben és nagy felbontással vizsgálni. Az eljárás fontos mérföldkő a memória mechanizmusainak megértésében, és alapot adhat új terápiák és diagnosztikai módszerek kifejlesztéséhez.

Ezek is érdekelhetnek:

Empatizálunk a magányos banánokkal, ezért nagyobb eséllyel vesszük meg őket

Egy kutatás szerint empatizálhatunk a magányos banánokkal, így pedig nagyobb eséllyel vásárolhatunk ezekből a déli gyümölcsökből.

Meglepő eredménnyel zárult egy kínai kutatás, amely a közösségi média hatását vizsgálta az idősebb korosztályokon

A közösségi média használata segíthet megelőzni vagy csökkenteni a depresszió tüneteit a középkorú és idős emberek körében. A tiencsini Nankaj Egyetem professzora, Csi Jen-ling által vezetett kutatócsoport tanulmánya a Translational Psychiatry című nemzetközi szaklapban jelent meg.

A biológiai jelölőanyag bevezetéséért Nobel-díjat kapó tudóssal találkozhatunk péntektől Szegeden

A résztvevők az előadások mellett találkozókon, laboratóriumi gyakorlatokon vehetnek majd részt.

(Forrás: MTI)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Spórolj időt és pénzt a wigo-val, Budapesten belül vagy kívül!

Egy biztonsági kamera felvette, ahogy egy meteorit becsapódik egy családi ház kertjébe

Így néz ki az ISS-ről a 160 ezer évente megfigyelhető üstökös

További cikkeink a témában
Nincs időm sportolni, de le akarok fogyni gyorsan! Hogy lehet ezt?
Hirdetés