Ha becsukod a szemed, és elképzelsz egy tűzoltóautót, milyen színt látsz magad előtt? Valószínűleg azonnal a piros jut eszedbe. De vajon miért választják éppen ezt a színt? Hiszen a piros nem feltétlenül a legbiztonságosabb a közúti forgalomban.

Az 1800-as években, amikor a tűzoltóságok elkezdték használni az első járműveket, a piros festék bizonyult a legolcsóbb megoldásnak, ezért szinte minden tűzoltóautó ezt a színt kapta. Ráadásul az akkoriban elterjedt fekete autók között a piros kiválóan kitűnt, így könnyebb volt észrevenni a tűzoltókat az utcákon, idővel pedig a piros szín egybeforrt a tűzoltósággal és a vészhelyzetekkel, és ez a hagyomány máig fennmaradt.

A modern tudományos kutatások azonban rávilágítottak, hogy a piros nem feltétlenül a legjobb, mármint legbiztonságosabb választás az ilyen járművek számára. Egy tanulmány kimutatta, hogy a zöldessárga színű autók háromszor kevesebb balesetben vesznek részt, mint piros társaik.

A tűzoltóautók esetében a piros a megszokott szín, de nincs olyan nemzetközi szabály, amely előírná, hogy mindenképpen pirosnak kell lenniük. Néhány helyen eltérnek a sztereotípiától, és például sárga járműveket használnak a tűzoltók, bár ezek sokkal ritkábbak – Kaliforniában például találkozhatunk sárga tűzoltóautókkal is, legalábbis 2016-ban biztosan voltak ilyenek a fotó alapján

Ennek oka egyszerű: gyenge fényviszonyok között az emberi szem kevésbé érzékeli a piros színt, míg a zöldessárgát sokkal jobban látjuk. Ennek ellenére sok tűzoltóság továbbra is ragaszkodik a piros színhez a hagyományok miatt, valamint azért, mert az emberek ezt a színt azonnal a tűzoltósággal és a vészhelyzetekkel azonosítják​, vagyis a piros szimbolikus szereppel is bír.

Összességében elmondható, hogy a zöldessárgás tűzoltóautók bár statisztikailag biztonságosabbak lennének, kevésbé lennének felismerhetők, mint a pirosak – sokan úgy vélik, hogy ha a tűzoltóautó nem piros, akkor az emberek nem érzékelik azonnal, hogy egy vészhelyzet van. Éppen ezért továbbra is a piros marad a tűzoltóság meghatározó színe.

(Forrás: (UW Faculty Web Server, Florida Tech News, fotó: Getty Images)

Ez is érdekelhet:

Miért szögletes dobozban szállítják ki a kerek pizzát, amit háromszögekre vágunk?

Miért háromszögre vágják a pizzát, és miért kerek egyáltalán a pizza? Pizzageometriai kérdéseket tisztázunk.

Ezért nevezik New Yorkot Nagy Almának

New York városát gyakran emlegetik „Big Apple”, azaz a „Nagy Alma” néven, de vajon honnan jött ez a becenév?

Tudod, miért nem szögletesek a repülők ablakai?

A repülőgépek ablakai nem véletlenül nem szögletesek, hanem kerekek, ez egy fontos biztonsági megoldás.

Támogatott és ajánlott tartalmaink
További cikkeink a témában
Sejtelmes tájak, rejtett kincsek nyomában
Hirdetés