Bemutatjuk a semmi közepét, amihez még az űr is közelebb van, mint bármelyik szárazföld.
Valamikor még 1992-ben egy horvát-kanadai földmérő mérnök, név szerint Hrvoje Lukatela (saját térinformatikai programjával) kiszámolta, hol lehet a Föld azon (földrajzi) pontja, ami a legtávolabb esik bármelyik szárazföldtől. Talán nem meglepő, hogy
ez a bizonyos hely a déli Csendes-óceánon található, és a hozzá legközelebbi szárazföld 2688 kilométerre esik tőle
– északra a Pitcairn-szigetek, északkeletre a Húsvét-szigetek és délre az Antarktisz partja is nagyjából ilyen távolságra van.
Mindez pedig azt is jelenti, hogy a hozzá legközelebb eső emberlakta hely a fölötte mintegy 400 kilométeres magasságban áthaladó Nemzetközi Űrállomás.
Lukatela egyébként ezt a bizonyos pontot – kedvenc gyerekkori Verne Gyula-regényének főszereplője, Némó kapitány után – Nemo-pontnak nevezte el, ennek koordinátái: d. sz. 48° 52′ 36″, ny. h. 123° 23′ 36″ (48°52.6′S 123°23.6′W), ami a térképen itt található:
A Nemo-pont nemcsak a lehető legtávolabb van mindentől, de körülötte 22 405 411 km²-en csak víz található – ez olyan hatalmas terület, ami még az egész volt Szovjetuniónál is nagyobb –, plusz az óceán itt 4 000 méter mély. Mindezen tulajdonsága alapján pedig a szakemberek úgy ítélték meg, hogy ez a legtökéletesebb hely amolyan űrtemetőnek, hiszen itt a lehető legkisebb az esélye az ide irányított fölöslegessé és/vagy veszélyessé vált űreszközök ütközéses károkozásnak.
1971 óta csaknem háromszáz darab űrhulladék, köztük legalább öt űrállomás zuhant a vízbe a Nemo-pont környékén, többségük amerikai vagy orosz eredetű volt.
(Forrás: Wikipédia, fotó: Google Earth, nyitókép: NASA)
Ez is érdekelhet: