Mindössze két nap alatt kerüli meg a központi csillagját.
A tavaly üzembe helyezett James Webb űrteleszkóp felfedezte első exobolygóját*, az LHS 475b nevű (kőzet)bolygót, amelynek létére már korábban is utaltak információk, ám ezt most a teleszkóp segítségével sikerült is megerősíteni.
Az LHS 475b átmérője csaknem pontosan akkora, mint a Földé (annak 99%-a), és körülbelül 41 fényévnyire található tőlünk.
A whole new world!
41 light-years away is the small, rocky planet LHS 475 b. At 99% of Earth’s diameter, it’s almost exactly the same size as our home world. This marks the first time researchers have used Webb to confirm an exoplanet. https://t.co/hX8UGXplq2 #AAS241 pic.twitter.com/SDhuZRfcko
— NASA Webb Telescope (@NASAWebb) January 11, 2023
A bolygó felszíni hőmérséklete néhány száz fokkal melegebb a bolygónkénál, azonban mivel egy vörös törpecsillaga körül kering (mindössze 2 nap alatt kerüli azt meg), ami sokkal hűvösebb, mint a mi Napunk, a kutatók elmélete szerint akár még légköre is lehet. Ezzel kapcsolatban a Johns Hopkins Egyetem Alkalmazott Fizikai Laboratóriumának munkatársa, Erin May elmondta, bár a James Webb űrteleszkóp teleszkóp annyira érzékeny, hogy könnyen képes detektálni egy sor molekulát, egyelőre még nem tudnak végleges következtetéseket levonni a bolygó légköréről, azonban „van néhány típusú légkör, amelyet biztosan kizárhatunk. Például nem lehet vastag metán uralta légköre, mint amilyen a Szaturnusz Titan holdjának van”. A kutatók szerint, ha sikerül felhőket észlelni, akkor a bolygó inkább a Vénuszra hasonlít, amelynek légköre szén-dioxidból áll, és állandóan sűrű felhők borítják.
*Az exobolygók a Naprendszeren kívüli, idegen csillagok körül keringő bolygók, felfedezésük pedig azért kiemelt jelentőségű a kutatók számára, mivel ezeken elképzelhető az élet. A NASA szakértői szerint több százmilliárd exobolygó található galaxisunkban, a Tejútrendszerben.
(Forrás: NASA, Csillagaszat.hu, MTI, fotó: NASA)
Ez is érdekelhet: