Látványos felvételeket adott ki a NASA.

Néhány nappal ezelőtt az elmúlt 20 év legnagyobb napkitörését produkálta központi csillagunk, ami Magyarország-szerte igencsak látványos égboltot eredményezett múlt héten péntek késő estétől a szombat hajnali órákig:

Lilára és rózsaszínre festette az égboltot a sarki fény Magyarország felett

Durván bemagentázódott az égbolt Magyarország-szerte.

A Napot folyamatosan figyelő, a Föld felett nagyjából 36 ezer kilométerre geoszinkron pályán keringő Solar Dynamics Observatory (SDO) NASA-űrszonda, pontosabban annak AIA (Atmospheric Imaging Assembly, Légköri képalkotó műszeregyüttes) képalkotójának is sikerült rögzítenie a május 10-i, X5.8-as* és a május 11-i X1.5-ös kitörését:

*Erőssége alapján öt kategóriában sorolják a napkitöréseket: a leggyengébb kitörések az A kategóriába tartoznak, majd jön a B, a C és az M, a legerősebb pedig az X kategóriába tartozik. A betűjelzés mellé rendelt szám pedig részletesebb információt nyújt az erősségükről.

(Forrás: NASA, fotó: NASA/SDO, nyitókép: NASA/GFSC/SDO)

Ez is érdekelhet:

Videón a tomboló Napunk tízezer kilométer magas plazmanyúlványai és az egymillió Celsius-fokos régiói

A jelenleg igen aktív időszakát éli a Napunk, felvételen látszik, mennyire.

Elkészült a világ első fotója egy, a Föld körül keringő űrszemétről

2024-ig kellett rá várni, kísértetiesen lenyűgöző lett.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

A jövő, ahol 100 az új 60 – a hosszú élet titka egyszerűbb, mint gondolnánk

Középkori „vámpír” arcát rekonstruálták horvát kutatók

Amatőröknek sikerült az, amihez NASA-szintű technika kell: 25 milliárd kilométerről fogták be a Voyager–1 jelét

További cikkeink a témában
A Player kérdése: Szoboszlai iránt érdeklődik a Real Madrid. Mit gondolsz?
24% A Real Madrid már túl magas szint lenne neki.
76% Simán helye lenne, jelenleg a világ egyik legjobbja a posztján.
Divat, design, beauty, gaming – A legjobb magyar alkotókat keresik
Hirdetés