Növésben és mozgásban van a világ legmagasabb hegye.

A Nepál és Tibet határán található Mount Everest – vagy tibetiül Csomolungma – a tengerszinttől számítva a legmagasabb hegy a Földön, magasságát pedig szinte mindenki tudja, aki hallotta már a nevét: 8848 méter, vagyis hivatalosan 8848,86 méter.

Pontos magasságával kapcsolatban sokáig nehéz volt dűlőre jutni, kínai kutatók szerint ugyanis csak a hegy sziklaalapzát kellene számolni, ami 8844 méter, mert a rárakódott 4-5 méteres állandó hó- és jégréteg nem számít bele. Ezt a nepáliak nem fogadták el, mondván ez nemzeti büszkeségük megcsonkításával ér fel. Végül 2020-ban a kínai és nepáli hatóságok konszenzusra jutottak, és közösen megállapították a 8848,86 méteres magasságot.

Ugyanakkor a hegy magassága nem állandó, konkrétan évről évre változik – és nem csak az olykor vékonyodó, olykor pedig vastagodó hó- és jégréteg miatt –, ugyanis a tektonikai lemezek mozgása, így pedig a kőzetek gyűrődése ma is tart, aminek köszönhetően

a hegy tovább nő évenként 3-5 milliméterrel, miközben évi 27 milliméterrel eltolódik északkelet irányába.

(Forrás: National Geographic, Wikipédia, Rubicon, fotó: Getty Images)

Ez is érdekes lehet:

Kiderült, hogy van egy másik holdja a Földnek, ráadásul már az időszámítás kezdete óta

Március 28-án észlelték először, majd április 7-én hivatalosan is bejelentették azt az aszteroidát, amely a Földdel szinkronban kering a Nap körül, miközben körbejárja bolygónkat, vagyis így gyakorlatilag a Föld holdjának tekinthető – az ilyen objektumok hivatalos elnevezése a kvázi-hold/kvázi-szatelit.

6000 éve folyamatosan ég egy hegy

Felfedezésekor vulkánnak hitték, de kiderült, hogy nem az.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Milyen borospoharak léteznek, és melyikből mit igyunk? Mutatjuk, hogy miért nem mindegy!

Helly Hansen ismét a legjobbakkal állt össze a maximális teljesítményért

A világ legvékonyabb spagettije szabad szemmel láthatatlan, viszont kiváló kötszer készülhet majd belőle

További cikkeink a témában