Szombaton este kerül oppozícióba, vagyis a Földdel való szembenállásba a Jupiter. A gázóriás fényessége és látszó átmérője is ekkor lesz a legnagyobb, így a jelenség több szempontból is különleges lesz – közölte a Svábhegyi Csillagvizsgáló.

Az oppozíciónak nevezett jelenség a földpályán kívül keringő bolygóknak egy kitüntetett helyzete. Ekkor a Földről nézve a planéta pontosan a Nappal ellentétes oldalon van, tehát a Föld a Nap és a bolygó közé kerül.

Ilyenkor van a legközelebb hozzánk, ezért ekkor látszik a legnagyobbnak és legfényesebbnek.

A Jupiter oppozíciói során kissé változik a látszó átmérője és fényessége, attól függően, hogy napközelben, vagy naptávolban következik be a szembenállás. A bolygó 12 éves keringése során 2023. január 21-én került napközelbe, így ez a mostani 2024-es szembenállás is földközelinek és nagynak számít.

A Naprendszer legnagyobb bolygója szombaton 17 órakor már látható lesz a keleti égbolton, 10 fokkal a horizont felett, bár ekkor még alacsonyan jár majd. Teljes fényességében 19 órától ragyog majd fel a keleti égbolton, 30 fokkal a horizont felett.

Mivel az égitest 9 óra 55 perc alatt fordul meg a tengelye körül, így a hosszú éjszaka során mindvégig látható lesz a teljes felülete.

Tőle balra a Ganymedes hold, jobbra egymáshoz nagyon közel az Europa és az Io, távolabb pedig a Callisto lesz megfigyelhető.

A Jupiter ezen az estén szabad szemmel is megfigyelhető lesz, azonban teljes szépsége távcső segítségével lesz észlelhető. A Jupiter egész télen jól megfigyelhető lesz, kezdetben a keleti, majd a déli égbolton. Ezt követően egyre hamarabb nyugszik majd, míg április végén el nem tűnik a Nap fényében.

A Svábhegyi Csillagvizsgáló szombat estére rendhagyó programot szervez, amely során a látogatók Budapest legnagyobb távcsövével tekinthetik meg a bolygók királyát.

És ha már Jupiter:

Egyre inkább valószínű, hogy alkalmas az életre a Jupiter egyik holdja

A Földön kívül is lehetnek élhető körülmények a Naprendszeren belül.

A Földnél is nagyobb ködök képződnek a Jupiteren gigantikus mágneses tornádók révén

A Nagy Vörös Folt a Jupiter, sőt, az egész Naprendszer legnagyobb vihara, egy hatalmas, nagynyomású anticiklon, amelyet már a 17. században is megfigyeltek a csillagászok, az átmérője pedig akkora, mint az egész Földé.

Kompakt extragalaktikus rádióforrások után kutatunk a Jupiter körül

Magyar kutatók is részt vesznek a JUICE űrszonda ultraprecíz helyzetméréseinek előkészítésében.

(Forrás: Svábhegyi Csillagvizsgáló)

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Tíz dolog, amivel boldoggá tehetsz egy gamert karácsonykor

Ennyi igazságtartalma van a „sörre bor, bármikor, borra sör, meggyötör” mondásnak

Van egy ország, ahol 11 időzóna is van

További cikkeink a témában
Csillagfényes kalandok az egész családnak - Magyarország legjobb csillagvizsgálói
Hirdetés