Ha szereted, és nagy becsben tartod az autód, akkor bizonyára készítettél már róla képeket, hogy másoknak is megmutasd, vagy csak magad gyönyörködj benne. Még ha nem is vagy fényképész, akkor is készíthetsz róla profi hatású fotókat, miután megfogadod ezeket a tanácsokat.

Csak lemosod az autód, és elkattintasz egy képet: egyszerűen hangzik a dolog, de ha próbáltál már igazán jó fényképet készíteni a kocsidról, akkor biztosan rájöttél már, hogy nehezebb, mint elsőre gondoltad volna. Julian Calverley fényképész most megosztja veled is a tippjeit, hogyan fotózhatsz akár okostelefonnal is profi hatású képeket. Beült egy Škoda Octavia Scout volánja mögé, és a borús walesi időjárásban mutatja meg a trükkjeit.

#1 Gondolkozz úgy, mint egy profi!

Mindegy, hogy tükörreflexes szettel vagy csak a zsebedben a telefonoddal indulsz fotózni, ha úgy állsz hozzá, mint a profi fotósok. Készülj fel mindenre, akár arra is, hogy kilépj a komfortzónádból. Ne elégedj meg az átlagos helyszínekkel, és ne ijedj meg az időjárástól sem. Töltsd fel az akkumulátort, vigyél magaddal vízálló ruhát és esernyőt, ha fotózni indulsz, hogy soha ne érjen meglepetés.

#2 Kelj fel és kezdj korán!

Napkeltekor vagy napnyugtakor lehet elcsípni a legjobb fényeket, ilyenkor mutatja a legjobb formáját az autód, mert a fény kiemeli a vonalait. Vannak olyan alkalmazások (a Sun Seeker vagy a Lumos), amelyek pontosan megmondják, mikor és hol kel vagy nyugszik a Nap, de így is kevés időd lesz, mert csak egy szűk sávban ideálisak a fények. Készülj fel előre, hogy addigra tiszta legyen az autód.

#3 Ne bonyolítsd túl a dolgokat.

Azért is jó a mobiltelefonos fotózás, mert nincs lehetőséged túlzásba vinni a beállításokat, nem kell objektívekkel bajlódni, ezért addig is a képre koncentrálhatsz. Szánj rá elég időt, hogy átgondold a képet! Ne a kijelzőt figyeld, hanem nézz körül, fedezd fel a tájad, ahol fotózol! Válassz ki egyetlen alkalmazást, ami a legjobban megfelel neked, és csak azzal dolgozz.

#4 Figyeld a teljes képet!

Azok a legjobb képek, amelyek nemcsak nagyban, hanem bélyegképként is jól mutatnak. Különösen fontos ez a szempont a közösségi médiában, ahol miniatűr méretben fognak találkozni először a képeddel a hírfolyamban. Éppen ezért olyan képet készíts, ahol a háttér is erős, és a táj vonalai egyenesen az autóra vezetik a tekintetet.

#5 Nem mindig a tökéletes időjárás a legjobb.

Nem csak napos időben lehet jó képet készíteni. Ha megvan a tökéletes helyszín, akkor keresd fel akár többször, és meg fogsz lepődni, hogy milyen más is lehet a hangulata. Az esős, ködös vagy havas táj nagyobb nyugalmat áraszt, ugyanakkor ki is emeli a képen az autót. Ne félj esőben fotózni, a vízcseppek úgyis fantasztikusan mutatnak a karosszérián.

#6 Találd meg a legjobb szöget!

A legfontosabb tanács: ne zoomolj! Használd az alapbeállítást, és azzal keresd meg a legjobb szöget, ahonnan fotózol. Próbálkozz különböző szögekből, és meglátod, mennyire más hatást érhetsz el, ha csak egy lépéssel odébb állsz. Helyezd el jól az autót a képen, használd a harmadolás szabályát, amivel sokat dobhatsz a képeid minőségén.

#7 Szemmagasságból a legjobb.

Ha egy embert fotózol, akkor a legjobb képet szemmagasságból készítheted. Igaz ez az autókra is, a kocsid „szeme” a fényszórója, érdemes ebből a magasságból fényképezned. Sportosabb hatást érhetsz el, ha elfordítod a kerekeket úgy, hogy több látsszon a felniből. Még jobb lesz a képed, ha felkapcsolod a helyzetjelzőt és a hátsó lámpát.

#8 Keresd a tökéletes pillanatot!

Keresd meg azt a pillanatot, aminek a látványától szinte libabőrös leszel, amikor a helyszín, a fények és a kompozíció is tökéletes – de ez még a profi fotósoknak sem mindig jön össze. Olyan ez, mint amikor horgászni mész: mindent eltervezel, aztán néha fogsz valamit, néha nem. Mindig előbb a helyszínt válaszd ki, aztán helyezd el rajta az autót, és meglátod, tetszeni fog az eredmény.

#9 Ne vidd túlzásba az utómunkát!

A mobillal fotózás másik előnye, hogy nemcsak a fényképezés, hanem az utómunka is nagyon egyszerű. Ne vidd túlzásba az effekteket! Használd a telefon saját applikációját a fényképezéshez (és mindig állítsd be úgy, hogy ne legyen túl sötét, vagy ne égjen ki a kép), és egy másik alkalmazást a korrekcióhoz: ehhez a Snapseed vagy a Lightroom ajánlott.

#10 Találd meg a saját stílusod!

Keresd meg azokat a beállításokat, amiket az utómunka során minden fotón elvégzel. Például csökkentsd a csúcsfényes vagy árnyékos részeket, enyhén keményítsd a képet a drámai hatásért, adj rá egy kis élességet, állítsd be a fehéregyensúlyt a meleg vagy hűvös hatású képekhez, és a vignettálás növelésével vezesd rá a szemet a témára: az autódra.

A fotósról

Julian Calverley profi tájfotós és reklámfotós, és amellett, hogy a legdrágább fényképész-felszereléssel dolgozik, szívesen használja az okostelefonját is. #IPHONEONLY címmel adott ki egy olyan könyvet, amiben csak mobillal készült tájképek vannak, és a munkáit az Instagramon is követheted.

 

Támogatott és ajánlott tartalmaink

A cipőkollekció, melyben kompromisszumok nélkül lehetsz szabad, egyedi és vagány

Menhelyről? Tenyésztőtől? Honnan legyen kutyád?

Piacot akar robbantani az új Audi Q6 e-tron

További cikkeink a témában