Utoljára kerül közel a Szaturnusz legnagyobb holdjához, a Titánhoz a Cassini űrszonda, amelynek közel húsz éves küldetése hamarosan véget ér. De okunk így sincs a szomorkodásra: ugyanis a Cassininek szép élete volt – az elmúlt évtizedek egyik legsikeresebb űrküldetéseként tartják számon –, de a halála is izgalmasnak ígérkezik.

Ez ugyanis a Cassini-misszió utolsó lehetősége, hogy közelről megvizsgálhassa a folyékony szénhidrogén alkotta tavakat és tengereket, amelyek a hold északi sarkvidéki régiójában helyezkednek el, és az utolsó esély, hogy részletes felvételeket készítsen a felszínről.

A tervek szerint az űrszonda közép-európai idő szerint szombat reggel 8 óra 8 perckor kerül ismét közel a Titánhoz: 21 ezer kilométer per órás sebességgel halad el a gázbolygó legnagyobb holdja mellett, a felszíntől mintegy 979 kilométeres távolságban.

A Cassini radarműszere a Titán metántavainak és -tengereinek változásait kutatja, és először – egyben utoljára – fogja tanulmányozni a Titán kisebb tavainak mélységét és összetételét.

A Titán varázsszigetei

Szintén ez az utolsó lehetőség arra, hogy felkutassák a bolygó varázsszigeteit – azokat a titokzatos képződményeket a Titán egyik tavában, amelyek a misszió ideje alatt többször is megváltoztatták a külsejüket.

A Cassini űrszondát 1997 októberében indították el az amerikai Cape Canaveral rakétaindító bázisról, és 2004 júliusában sikerült pályára állnia a Szaturnusz körül. Az űrszonda meséje a Szaturnusz légkörében fog véget érni: a tervek szerint 2017 szeptember 15-én fog belezuhanni élete választottjába, szinte kereken 20 évvel azután, hogy elindították a Földről:

Pazar videóban mutatja meg nekünk a NASA, hogy milyen szép halál vár a Cassinire

Az űrszonda 2004 júliusában állt pályára a Szaturnusz körül, küldetése pedig hamarosan véget ér.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Milyen borospoharak léteznek, és melyikből mit igyunk? Mutatjuk, hogy miért nem mindegy!

Helly Hansen ismét a legjobbakkal állt össze a maximális teljesítményért

A világ legvékonyabb spagettije szabad szemmel láthatatlan, viszont kiváló kötszer készülhet majd belőle

További cikkeink a témában