A 2016 WF9 nevű izé egy izmos köpésre fog elrepeszteni mellettünk, és a NASA annyit tud róla elmondani, hogy vagy valami, vagy megy valahova.
Kezdjük az elején! A NASA 2009. december 14-én útjára indította a WISE infravörös csillagászati műholdat, melynek az volt a feladata, hogy a teljes égboltot végigfényképezze infravörös tartományban. A WISE annyira ügyes volt, hogy 2011-re végzett is a feladatával (nem mellékesen összesen több mint 34.000 aszteroidát térképezett fel), így a projektet az amerikai űrügynökség befejezettnek nyilvánította és aludni küldte az eszközt.
A szatellit egészen 2013 decemberéig aludta téli álmát orbitális pályán száguldva a nagy fekete semmiben, amikor újraaktiválták azzal a céllal, hogy kutasson fel minél több földközeli objektumot. Az új projektet NEOWISE-ra keresztelték, ami azért volt frankó ötlet, mert a NEO egyrészt a megújulásra utal, másrészt a Near-Earth Object, azaz földközeli tárgy rövidítése. Na igen, a NASA-nál okos emberek dolgoznak.
Azért meséltük el neked ezt a rendkívül izgalmas történetet, mert a NEOWISE 2016. november 27-én felfedezte a 2016 WF9 jelű izét, mely közel öt évig vendégeskedik a Naprendszerünkben. A bigyó egy nagyjából egy kilométer átmérőjű valami, melynek pályáját a Jupiter tömegvonzása módosította úgy, hogy elhúzott a Mars mellett, majd február 25-én 51 millió kilométerre a Föld mellett fog elrepeszteni, mielőtt távozik a Naprendszerből.
Azért ez a nagy bizonytalanság, mert jelenleg a NASA sem tudja, mi is pontosan a 2016 WF9. Ahhoz túl sötét, hogy aszteroida legyen, ahhoz elég sötét, hogy üstökös legyen, azonban hiányzik a környékéről az a gáz- és porfelhő, ami egyébként az üstökösöket jellemzi.
A hivatalos álláspontot James Bauer csillagász osztotta meg a nagyközönséggel:
A 2016 WF9 feltehetőleg üstökös-eredetű objektum, ami jól példázza, mennyire elmosódott a határ az üstökösök és az aszteroidák között.
Szerencsére a NASA pontosan abban az egy dologban biztos a 2016 WF9-cel kapcsolatban, ami számunkra a legfontosabb;
nem fog a fejünkre esni.
(via)