Manapság minden autógyártó a környezettudatosságot és a fenntarthatóságot hajszolja, és ha valóra válnak egy spanyol startup, a Liux nagyratörő tervei, akkor azzal forradalmasíthatná az autógyártást.
Az elektromos autók korában egyre több autógyártó használ újrahasznosított anyagokat, például PET palackokból, halászhálókból készülnek az üléskárpitok, de arra, hogy egy autó jelentős részben újrahasznosított anyagokból épüljön fel, eddig nem volt példa. A spanyol startup Liux éppen ezt tervezi az Animal névre keresztelt autójával.
Az Animal egy formás, áramvonalas kombi, amit nagyrészt 3D nyomtatóval készített elemekből építenek össze.
A 3D nyomtatót pedig többek közt természetes, növényi eredetű rostokkal és gyantákkal töltik fel, ezzel formázzák a karosszériához, az utastérhez és a felfüggesztés egy részéhez szükséges elemeket. A Liux ezeken kívül parafát és lenvásznat is használ.
A spanyol gyártó tervei szerint az alumínium padlólemezre épített Animal közel 90 százaléka természetből származó vagy újrahasznosított anyagokból épül fel.
Az autó 25 százalékkal kevesebb alkatrészből áll, mint egy hagyományos típus, és az elemei könnyen cserélhetők. Mi több, állítólag a gyártási folyamat is 70 százalékkal kevesebb energiát igényel.
Az Animal természetesen tisztán elektromos hajtású, kétféle változatban kínálják majd. A Habitat teljesítménye 190 lóerő, amivel 180 km/órára képes, míg a Wild már 240 lóerős, ezzel 5 másodperc alatt gyorsul százra, és 200 km/óra a végsebessége.
A hatótávja mind a két modellnek 300 kilométer, de ezt a duplájára is lehet növelni.
A Liux úgy tervezte meg az autót, hogy moduláris akkumulátort épít a padlójába,
alapáron egyet, 9000 euró felárért pedig kettőt, amivel 600 kilométerre nő a hatótávja. Az Animal tervezett ára 39 ezer euró, a Wild változatért 45 ezer eurót kérnének, a gyártás pedig 2024 első negyedévében indulna. Mindez túl szép, hogy igaz legyen? Jövőre meglátjuk.
Ez is érdekelhet: