Az első körben koccant a MotoGP bajnoki címéért harcoló két motoros, végül Bagnaia a kilencedik hellyel is világbajnok lett, akkora ponthátrányból, mint még soha senki.

Francesco Bagnaia behúzta a világbajnoki címet a MotoGP idényzáró, valenciai futamán, ezzel olyat tett, amit korábban még soha senki az elitkategóriában:

91 pontos hátrányból nyert vébét, végül 17 ponttal a fő riválisa, Fabio Quartararo előtt.

A két versenyző össze is koccant az első körben, majd az olasz motoros a kilencedik helyen ért célba, amivel – miután tetemes, 23 pontos előnnyel várta az idényzárót – behúzta a vb-címet.

Bagnaia a nyári szünetig négy futamon is nullázott, így jött össze a 91 pontos hátrány. „Nem valami pozitív a helyzet jelenleg. Majdnem lehetetlen lesz, de megpróbálom” – mondta akkor a vb-esélyeiről. Tegyük perspektívába az eredményt: a jelenlegi pontrendszert 1993 óta használják, azóta 2020-ban Joan Mir 48 pont hátrányból jött vissza szintén Quartararóval szemben, míg Marc Marquez Maverick Viñales 37 pontos előnyét dolgozta le 2017-ben.

Bagnaia vs Quartararo:

Az ábrán nemszerepel az utolsó két futam: Malajziában győzött Bagnaia, majd az utolsón elég volt neki a 9. hely – a futamot a suzukis Alex Rins nyerte –, ezzel 15 év után nyert vébét a Ducatinak. Olasz versenyző utoljára 2009-ben nyert a királykategóriában, naná, hogy Valentino Rossi, aki el is látogatott a hétvégén Valenciába.

A Moto3-ban Izan Guevara 0.062 másodperccel nyert futamot Deniz Öncü előtt, s lett ezzel világbajnok, míg a Moto2 bajnoki címét Augusto Fernandez szerezte meg, miután az idényzárón második lett Pedro Acosta mögött.

A teljes verseny, rajt 1:44-nél:

(Forrás: MotoGP.com, fotó: Getty Images)

A Doktor legendás karrierjének tíz legemlékezetesebb pillanata

Visszavonult Valentino Rossi, a Doktor pályafutása előtt tisztelgünk az alábbi összeállítással.