Legendás festéssel, ütős turbómotorral és összkerékhajtással tökéletes Celica GT-Four-ra rímelő versenyautót csinált a Toyota a GR86-osból.

Fehér karosszériáján piros és zöld csíkok futnak végig, a kerékjáratokban fehérre fényezett Speedline felnik vannak, a felcsapódó köveket pedig piros sárfogó gumik tompítják. Az elején szúrófények sorakoznak a csomagtérajtón pedig hatalmas hátsó szárny. Ezzel éppen úgy néz ki a Toyota GR86 Rally Legend Concept, ahogyan a kilencvenes években a Celica GT-Four.

Néha meglehetősen szabadon értelmezték a szabályokat, és főleg ezzel együtt lett igazi legenda a Celica raliautó.

1989 szeptemberében mutatták be Japánban a Toyota Celica GT-Four-t, amire leginkább a versenyautó homologizációjához volt szükség. Az alapvetően keresztmotoros és elsőkerék-hajtású Celica legsúlyosabb változatába a 2,0 literes, négyhengeres benzinmotor turbós változata került 225 lóerővel és 304 Nm nyomatékkal, viszkokuplungos központi differenciálművel és Torsen önzáró differenciálművel a hátsó tengelyen.

Sorra nyerték a futamokat az összkerekes és turbómotoros kupéval, majd jött a következő generáció és egyben a lebukás is a trükkös turbószűkítővel. A változó szabályok miatt a Toyota elvesztette volna az előnyét, ezért a mérnökök egy olyan végtelenül szép megoldást találtak ki, amivel a turbószűkítő picit elmozdul, így több levegőt szippanthat a feltöltő. Még az FIA szakemberei is el voltak ájulva attól, hogy mennyire mesterien kivitelezett csalás volt ez, melyet aztán eltiltással díjaztak.

Négyhengeres szívó bokszermotor és hátsókerék-hajtás helyett a Toyota GR Yaris hajtáslánca került a GR86-osba.

Unalmas hibridek mellett fergetegesen érdekes és emlékezetes sportautók is vannak a Toyotánál. A GR86-os technikája alapvetően a Subarutól származik, a GR Supra fejlesztését pedig a BMW-nek adták ki, viszont a GR Yaris és a GR Corolla házon belül készült, méghozzá azzal a céllal, hogy a kisebbikkel versenyezni fognak. Éppen ezért nem szabad lenézni az 1,6 literes, háromhengeres turbómotort sem, amit az összkerékhajtással együtt emeltek át a GR86-osba.

Mivel a 2,4 literes bokszermotor jóval laposabb és hosszában áll a GR86-os motorterében, a háromhengeres turbómotor pedig magas és keresztben van, ezért új segédvázat készítettek az autóhoz. Egyelőre még nem emlegetik olyan vallásos áhitattal a G16E-GTS-t, mint a 2JZ-t, pedig simán lehetne. Ez a háromhengeres motor annyira túltervezett, hogy minden különösebb hardveres beavatkozás nélkül hergelték 300 lóerősre és 370 Nm csúcsnyomatékúra a tanulmányautóhoz.

Nem végeztek félmunkát a Toyotánál, kagylóülések és bukócső is került a GR86 Rally Legendbe.

Rendesen kipakolták az egész utasteret a Gazoo Racingnél, a szőnyegek helyén csak a pőre fehér fém virít, a kényelmes ülések helyett pedig két Sparco kagylóülés van az autóban, a kabinban légzsákok helyett hatpontos biztonsági övek és bukócső felel a biztonságért. Középjelzős sportkormány van benne és a vezető kezéhez közelebb eső váltókar, hogy villámgyorsan lehessen pattogtatni a fokozatokat a szekvenciális váltóval.

Varázslatos, hogy ennek a tanulmányautónak minden eleme ott volt a Toyota és a Gazoo Racing polcán. Egyszerűnek tűnik a recept, hiszen a GR86-os karosszériájába a GR Yaris motorja és a GR Corolla összkerékhajtása került. Ezeket azonban számos egyedileg tervezett és legyártott alkatrésszel tették bele egy olyan autóba, amiért nagyon sokan állnának sorba. Az Celica GT-Fourt idéző koncepció azonban csak a SEMA Show-ra készült.

Ez is érdekelhet:

Stílusos sportkupé a Toyota GR86 Hakone Edition

Élesebb gázreakcióval, áthangolt futóművel és stílusos limitált szériával tökéletes élményautó a Toyota GR86 Hakone Edition.

Fantasztikusan néz ki a retró versenyautónak öltözött Nissan 400Z

1971-ben a Nissan nyerte meg az afrikai Safari Rallyt, erre emlékeznek a 400Z-vel.

A GR Yaris visszatért, és erősebb, izgalmasabb, mint valaha

A Toyota izmos kisautója eddig is fantasztikus volt, mostantól még jobbnak ígérkezik.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Hajítsd messzire a sablonokat, rendezd be úgy a lakásod, amire mindenki emlékezni fog!

Milyen borospoharak léteznek, és melyikből mit igyunk? Mutatjuk, hogy miért nem mindegy!

Helly Hansen ismét a legjobbakkal állt össze a maximális teljesítményért

További cikkeink a témában
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Hirdetés