A folyadékpótlásra mindig figyelni kell, de főleg ebben a hőségben.

Rögtön azzal kezdjük, hogy nem akkor kell inni, amikor szomjas vagy, mert az már a dehidratáció egyik jele, vagyis a testedben vízhiány lépett fel – ez az állapot 2%-kal csökkenti az erőt és 10%-kal az állóképességet, ami kevésbé kedvező, főleg ha fizikai munkát végzel, vagy ha (rendszeresen) mozogsz/edzel.

A víz fontos szerepet tölt be szervezetünk működésében, többek között szabályozza a vérnyomást, oldja és szállítja a tápanyagokat és salakanyagokat, biztosítja a vérkeringést, a vér megfelelő összetételét és a szervezet állandó belső hőmérsékletét, és segíti az ízületek működését, vagyis nemcsak fontos, de elég sok feladatot is ellát, amivel nem akarunk itt most untatni.

Szervezetünkben szinte mindenhol jelen van: a csontokban és fogzománcban (1%), a zsírszövetekben (30%), a májban (70%), az izomzatban (73%), az agyvelőben (79%), a vesében (83%) és a szem üvegestestében is (99%).

A fő kérdés az, hogy mennyi folyadékot vigyünk be a szervezetünkbe, főleg ilyen hőségben?

Folyadékszükségletünk normál időjárási körülmények között kábé 2,5-3 liter körül mozog – ez az a mennyiség, amit szervezetünk elveszít egy nap alatt –, de ha rendszeresen mozogsz, 4-5 literrel is számolhatsz. A szakértők azért ennél valamivel pontosabban is meghatározták ezt a számot: nemtől függetlenül testtömeged 5%-a felfelé kerekítve, ami azt jelenti, ha mondjuk 74 kg vagy, akkor ez 4 liter vizet jelent.

Kánikulában több tényezőtől is függ, hogy mennyit kellene innunk (Mennyire van meleg? Mennyit mozgunk? Mennyi folyadékot veszítünk a nap során?), azonban nagy általánosságban elmondható, hogy 4 liter körül lenne az ideális mennyiség.

Persze ezt a mennyiséget nem egyszerre kell meginni, hanem szépen elosztva, napközben folyamatosan elkortyolgatva. Bevált trükk például, ha nem pohárból, hanem fél literesnél nagyobb flakonból kortyolsz. Egyrészt így nem kell elmenni vízért utántölteni (amit valószínűleg sokan lustaságból nem tennének meg), másrészt mindig ott van a szem előtt a mennyiség, amit még el kell fogyasztani – ez amolyan pszichológiai hadviselés.

Sportolás közben különösen érdemes figyelni a folyadékpótlásra

Az intenzív mozgás közben a megnövekedett légzésszámmal, izzadással, párolgással és különböző anyagcsere-folyamatokkal gyakorlatilag nyomod ki magadból a vizet, amit fontos pótolni. Természetesen ezt is meg lehet tervezni, a szakértők ajánlása szerint így nézne ki az ideális folyadékpótlás:

  • edzés előtt 15 perccel: 2,5 dl-t,
  • edzés közben 20 percenként: 2,5 dl-t,
  • edzés után pedig kicsit számolgatod kell:

az edzés előtti testsúlyodból vond ki az edzés utáni testsúlyodat, ha a kapott eredmény kevesebb a testsúlyod 2%-nál, akkor rendben vagy, ha viszont több, akkor innod kell még.

(Forrás: Webbeteg, fotó: Getty Images)

Ez is érdekelhet:

Már 13. hónapja egyfolytában rekordmeleg van a Földön

A kritikus szint felett jár a globális felmelegedés mértéke.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Milyen borospoharak léteznek, és melyikből mit igyunk? Mutatjuk, hogy miért nem mindegy!

Négy gamer eszköz, amivel igazán teljes lehet a játékélmény

Mutatunk egy őszi fesztivált, ami az újbort és a libás ételeket ünnepli

További cikkeink a témában
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Hirdetés