Nem csak onnan tudhatod, hogy kevés folyadékot vittél be, hogy szomjas vagy.
Ebben a melegben fokozottan kell figyelni a folyadékpótlásra, ezért jó, ha tudod, hogy rég rossz, ha szomjas vagy, a szervezeted ugyanis ezzel jelzi, hogy testedben már fellépett a vízhiány, azaz több vizet veszített, mint amennyit befogadott. A dehidratált állapot pedig már csak azért sem jó, mert befolyásolja fizikai teljesítőképességet: ez az állapot 2%-kal csökkenti az erőt, és 10%-kal az állóképességet.
A víz fontos szerepet tölt be szervezeted működésében, többek között szabályozza a vérnyomást, oldja és szállítja a tápanyagokat és salakanyagokat, biztosítja a vérkeringést, a vér megfelelő összetételét és a szervezet állandó belső hőmérsékletét, valamint segíti az ízületek működését.
Szervezetünkben szinte mindenhol jelen van a víz: a csontokban és fogzománcban (1%), a zsírszövetekben (30%), a májban (70%), az izomzatban (73%), az agyvelőben (79%), a vesében (83%) és a szem üvegestestében is (99%).
A szomjúságon túl honnan tudhatod még, hogy dehidratált vagy?
Többféle tünete is van, a legegyértelműbb jelei a szomjúság, a kiszáradt száj (és bőr), a fejfájás és a rossz lehelet, de ezeken kívül
- a szédülés és émelygés (leesett a vérnyomásod),
- az izomgörcsök (felborult az izmaidban a só és kálium aránya, mert nem pótoltad a szervezetedből az izzadás során a folyadékkal együtt távozó elekrolitokat),
- a székrekedés (a vastagbélben a béltartalom víz- és iontartalma nagymértékben visszaszívódik, mivel dehidratált állapotban a szervezeted próbálja a lehető legtöbb helyről behúzni a vizet).
(Forrás: Webbeteg, fotó: Getty Images)
Ez is érdekelhet: