Ma van a tél mélypontja, a blue monday, de mutatunk egy rakás ellenszert a fényterápiától a rituálékon és a táplálkozási fortélyokon át a skandináv életmódiskolákig.

Január harmadik hétfője van, késő délután, tehát ha ezt olvasod, akkor jó eséllyel túl vagy a nehezén. Bár a blue monday koncepciója nem tudományos tény, azért lehet benne valami: január egy hosszú, szürke, unalmas és hideg hónap, alig süt a nap, a hétfő meg egész évben kellemetlen. Január harmadik hétfője pedig mindezek esszenciája: az ünnepek már messze, a tél vége még messze, pocsék idő van, nem történik semmi – és még hétfő is van.

Természetes igény hát megfűszerezni kicsit ezt a januárt, hogy hamarabb túllegyünk rajta.

Kelly Rohan, a Vermonti Egyetem pszichológusa szerint ebben az időszakban kevesebb az energiánk, többet akarunk aludni, több szénhidrátot fogyasztunk. Az orvosok azt tanácsolják, figyeljünk jobban oda magunkra: sportoljunk, együnk tápláló ételeket, töltsünk több időt a szabadban, továbbá a fényterápiát is javasolják, azaz mesterséggel fénnyel pótolni a természetes fény hiányát. Elég bizarrul hangzik, ellenben bizonyítottan hat, ha 10 000 lux fényintenzitású lámpával világítunk legalább fél órán át.

Egyedi módszerek

Wendy Jeanes, egy chicagói irodista korábban elmenekült a télből a nyárba, mígnem egyszer új stratégiát alkalmazott:

átadta magát a téli hangulatnak,

minden este begyújtotta a kandallót, forralt bort ivott, félretette a telefont, tehát maga is lelassított kicsit. Üdülni is ment, de ezúttal a Nagy-tavakhoz, rácsodálkozhatott a tél erejére. Nekünk persze nem kell az amerikai–kanadai határra utaznunk, elvégre nagy tavunk nekünk is, ami ráadásul a szezonon kívül sokszor szebb is, mint nyáron.

Lehet, hogy nincs kandallód és nem szereted a forralt bort, de attól még léteznek más módszerek is. Egy orvosi iskola szerint a téli hónapokban érdemes jobban figyelni a táplálkozásra, bevinni a szükséges vitaminokat, és

triptofánban gazdag ételeket (halat, tojást, spenótot) enni, amelyek önmagukban is javítják a hangulatodat, mivel a triptofán a hangulatot szabályozó szerotonin- és melatonin-termelés előfutárának számító aminosav.

Nem árt pótolni a D-vitamint, amiből értelemszerűen kevesebb jut a kevesebb napsütéssel. Szintén bizonyítottan csökkentik a szorongást a B-vitaminban gazdag ételek, a kelbimbó, a csicseriborsó, a zöld leveles zöldségek, a banán. Nem kínozd magad, ha édességre sóvárognál, de ne egyél túl sokat, és párosítsd fehérjével és egészséges zsírokkal, például egyél hozzá mogyoróvajat vagy olajos magvakat!

Jöhetnek a rituálék

Javíthat a hangulaton, ha szertartásosan iszod meg a reggeli kávédat/teádat, a telefont félretéve, kibámulva az ablakon, a hajnali derengés fényeire összpontosítva.

Télen normális, ha többet alszunk, mindaddig, amíg frissen, kipihenten ébredünk. Jó módszer minden reggel tenni egy rövid sétát, amint felkel a nap: a wellness-séta eleve jót tesz, segít kikapcsolni, a gondok helyett a környezetedre figyelni, javítja a keringést, miközben friss levegőt szívsz, és természetes fény ér.

Van, aki szerint érdemes a reggeleket naplóírással kezdeni vagy kombinálni ezeket a módszereket, és az előző nap átélt pozitív élményeket papírra vetni.

Mondani sem kell(ene, viszont kihagyni sem szabad), hogy a skandinávok nem véletlenül lettek ekkora életmódguruk: évszázados rutinjuk van a zord telekkel való küzdelemben.

Ha esetleg valahol lemaradtál volna: a dán hygge (hügge) koncepciója barátságos, meghitt környezetet teremteni a barátaiddal való időtöltésre. Persze ez lehet az „együtt ülni” jelentéseredetű lagom, ami a vikingek közös nap végi mézsörivászatára utal; lehet az extrém futás közbeni szemétszedés, a plogging vagy az egyszerűen „szabadban lenni” jelentésű, nehezen kiejthető friluftsliv. Skandináv vonalon itt egy gyorstalpaló, ahol választhatsz is a virágzó helyi iskolák közül.

És igen: a kapcsolattartás, a személyes találkozások ilyenkor még fontosabbak, mint a nyár közepén, amikor remekül elvagy a tóparton, miután megfektetett egy sajtos-tejfölös lángos.

Hosszabb távú módszer lehet programokat szervezni: ha januárra és februárra bevésel a naptáradba egy-egy mozit, koncertet vagy találkozót, mindig lesz mit várnod, sosem fogsz unatkozni, gyorsabban telnek a napjaid, és rengeted pozitív élmény ér. Ezzel a módszerrel hamar lepereg a tél, időd sem lesz merengeni azon, hogy most nyomi a hangulat vagy sem.

Mi van, ha nagyon megvisel a tél?

Kutatások szerint az amerikaiak mintegy öt százaléka szenved szezonális affektív zavarban, ami a depresszió egy speciális, idényjellegű formája, és amivel érdemes lehet szakemberhez fordulni. Jellemző tünet, ha nagyon nehezen kelsz ki az ágyból, extra erőfeszítést igényel elvégezni a feladataid, vagy kerülöd a barátokkal való találkozást. Sokunknak vannak hasonló tünetei, a kérdés, mennyi van és mennyire súlyosak.

De mi nem szeretnénk, ha antidepresszánsokra vagy kognitív viselkedésterápiára lenne szükséged, ezért ajánljuk inkább a fenti módszereket, meg egy csipetnyi tudatosságot hozzájuk, hogy valóban alkalmazd is őket! Aztán meg jöhet a tavasz.

(Forrás: The Wall Street Journal, fotók: Unsplash, a szezonon kívüli Balaton fotóit Bartha Dorka készítette)

Ez is érdekelhet:

Segítség, először megyek síelni!

Mitől jó egy síléc, milyen egy jó sídzseki, kell-e bukósisak, szabad-e italozni síelés közben? Gyorstalpaló kezdőknek a legfontosabb szabályokról, tudnivalókról.

A rossz hírek olvasásával komolyan kicsinálhatjuk magunkat, testileg, lelkileg egyaránt

A probléma nagyobb mértékű, mint azt a kutatók gondolták.

Zombinak érezte magát, pedig csak esti műszakban dolgozott

Ha bírod az éjszakai munkát, csodabogár vagy: egy kutatás szerint hosszú távon sem lehet hozzá alkalmazkodni, ha pedig muszáj csinálni, ki kell alakítani túlélési praktikákat.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Magyar lakásba magyar bútort – és ne is akármilyet, minőségit!

Magyarország ásványvíz-forrásai túracélpontnak is tökéletesek

A mesterséges intelligenciával az otthoni wifid is megtáltosodik

További cikkeink a témában