Futurisztikus üdülőhelynek szánták ezeket a tajvani ufóházakat, de már a megnyitója után hanyatlásnak indult a komplexum, és hamarosan elhagyatott szellemváros lett belőle, aminek mára csak az emléke maradt meg.

Repülő csészealjra hasonlító formájuk miatt gyakran hívják ufóháznak a finn építész Matti Suuronen által tervezett Futuro házakat. Az előre gyártott műanyag elemekből épülő kapszulákat eredetileg síterepre szánt szálláshelyeknek tervezték, amelyek elég könnyűek ahhoz, hogy bármilyen terepre légi úton elvihetők legyenek.

A hetvenes évek végén ezekből a házakból terveztek felépíteni egy teljes üdülőparkot Tajvanon,

Új-Tajpej közelében. 1978-ban indult a Sanzhi Pod City építése, és a házakat az ázsiai kiküldetésükről visszatérő amerikai katonáknak szánták. A kör alakú térben nappali és konyha mellett külön hálószoba és fürdőszoba is volt, a házikók betonból készült alapokon álltak.

A Futurók mellett Venturo házak is épültek a komplexumban, ezek szintén Suuronen munkái, bár kevésbé ismertek, nem terjedtek el annyira. Azt mondják, hogy a világon kevesebb, mint tíz épült belőlük, de csak ebben a tajvani üdülőparkban több mint tíz volt, amire magyarázat, hogy ezeket nem a finn építész jóváhagyásával készítették, hanem egyszerű másolatok.

A projekt sorsa mindenesetre hamarosan rosszra fordult, mert már 1980-ban félbehagyták az építkezést a beruházó pénzügyi gondjai, valamint több rejtélyes haláleset, köztük öngyilkosság miatt is. Az utóbbit feltehetően az okozta, hogy

az üdülőpark kapuja közelében lévő mitikus kínai sárkányszobrot ketté kellett vágni a bejárat kiszélesítéséhez.

Még egy esélyt kapott a komplexum, amikor egy helyi sörfőzde látott benne fantáziát, és a Taipei Hilton akkori tulajdonosától 24 millió dolláros befektetést is kapott mellé 1989-ben. Ám hiába a világ összes pénze, ha kiderült, hogy a beton alapra nagyrészt műanyagból épült kapszulák nem állták ki az idő próbáját, szinte lehetetlennek bizonyult eredeti formájukban felújítani azokat.

Szokatlan építészete miatt a tajvani ufóházak hamarosan turistalátványossággá váltak, forgatási helyszínként használták, találóan „a jövő romjainak” nevezték a soha be nem fejezett üdülőparadicsomot. Bár sokan szerették volna afféle retró-futurisztikus skanzenként látni, 2008-ban bontásra ítélték a parkot, de a környéken elszórtan még találhatók az ufóházakból.

Ez is érdekelhet:

Koreában van egy elhagyatott síparadicsom, amit az olimpia sem tudott megmenteni

A koreai Alpoknak nevezték, de egyszerűen eljárt felette az idő, ma szellemvárosként várja sorsát.

Nem lett sikersztori ebből az úszó luxushotelből

A története egyre furcsább fordulatokat vett, végül Észak-Koreában kötött ki a különös építmény.

Szellemhotel és ufókabin is van ebben a kaukázusi síparadicsomban

Gyönyörű hegyvidékre épült két különleges szálló.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Camella karácsonyfájára akkor is feltesszük a csúcsot, ha az egy mamutfenyő

3D-s térképező rendszer és egy új katéterablációs eszköz kombinálásával műtöttek meg egy szívritmuszavaros beteget Pécsen

Ismerd meg Lettország nemzeti kincsét, Beatét!

További cikkeink a témában
Tíz dolog, amivel boldoggá tehetsz egy gamert karácsonykor
Hirdetés