Mit kell tudnod a szusiról?

A szusi Japán nemzeti eledele, amely napjainkra az egész világon elterjedt. A japánok imádják lekicsinyíteni a dolgokat, ott vannak például a bonszájok, hotelszobák, mobiltelefonok, így nem csoda, hogy az ételeiket is lekicsinyítik. A szusi ugyan apró, de szerencsére sokat is meg lehet enni belőle, ráadásul kalóriában szegény, így az egészséges táplálkozás hívei valósággal istenítik. Magyarországon is egyre több és több japán étteremmel találkozhatunk, de nem kell feltétlenül étterembe menni, ha szusit akarunk enni, ugyanis egy kis elszántsággal otthon is el tudjuk készíteni.

Ezzel a finomsággal lehet villogni, ha ilyet prezentálunk a szombat esti randin, akkor garantáltan meglesz a hatása: aki tud szusit készíteni, az nyilvánvalóan világfi. Mi nyugodtan hagyjuk meg ebben a tudatban vacsorapartnerünket, nem kell tudnia arról, hogy patakokban ömlött rólunk a verejték, miközben izgatottan vártuk, hogy egyben marad-e erőfeszítéseink gyümölcse!

Tekeredik a szusi

Az alapanyagok rendkívül fontosak a szusi esetében. Nem spórolhatunk ki semmit, a rizst például hiába próbálnánk hagyományos rizzsel helyettesíteni, a végeredmény katasztrofális lenne. Bár egészen a huszadik századig népeledelnek számított, vagyis nagyon olcsó volt, napjainkban, főleg Japánon kívül, nem tartozik a költségkímélő fogások közé. Ezzel sajnos számolnunk kell, de ha belegondolunk, akkor egy kiló bélszín sem tartozik a filléres hozzávalók közé.

Három dolog, amivel felvághatsz a csaj előtt

- Japánban annyira szeretik a rizst, hogy szülinapi torták is készülnek belőle.
- A japánok a pizzájukat alkalmanként majonézzel és szezámmaggal ízesítik.
- Az egy m2-re jutó kávéházak, éttermek, masszázsszalonok, játéktermek száma Japánban a legmagasabb az egész világon.

Menjünk egy delibe, és szedjük össze a következőket: japán rizs. Ez nagyjából 1000 ft közül lesz, de az egy kilós kiszerelés még jó pár alkalomra elég lehet. Rizsecet kb. 1500 ft, de ezt is csak egyszer kell megvenni, mert csak pár evőkanálnyi kell belőle. Tíz darab nori, vagyis algalap mintegy 600 forintba kerül, de ötven-hatvan szusi is kijön majd belőlük. A wasabi, vagyis csípős tormakrém kábé 750, a szójaszósz 1000, ecetes gyömbér 750. Ez eddig 6000 forint, és erre jönnek még a szusiba való „töltelékek”, például 1db kígyóuborka, 1 db avokádó, 1 db mangó, 10 dkg szeletelt lazac, 1 csomag rákrudacska. Ha igazán nábobok akarunk lenni, akkor a budaörsi halpiacon az utóbbi két hozzávaló helyett vehetünk friss vörös tonhalat és lazacot, de az újabb ezresekkel dobja meg a rezsit.

 

Eközben Japánban...

Szusi fajták

Sokféle szusit ismerünk, a legismertebb az általunk is készített maki, de népszerű még a nigiri, ami egy rizsgombóc, rajta egy darab bármivel, általában hallal. Ezen kívül is többféle létezik, ott van például az Amerikában kifejlesztett California roll, amely egy kifordított szusi, a rizs jelenti ugyanis a külső réteget. 

Kell a rizsa!

Ha mindezeket beszereztük, tulajdonképpen megvagyunk a legnehezebb résszel, ugyanis a többi szinte gyerekjáték. A rizs megfőzése is ijesztőnek tud hangzani, ha eddig csak zacskós rizzsel próbálkoztál és az sem sikerült, de nem lehetetlen küldetés. Először is mossuk át párszor a rizsünket, majd fél órára áztassuk be annyi vízben, amennyi ellepi. Nagyjából annyi rizst használjunk, amennyi elfér egy négy decis bögrében. Ha ezzel megvagyunk, tegyük fel főni annyi vízben, ami egy ujjnyival több, mint ami ellepi. Néha finoman kavarjuk meg, hogy ne tapadjon le, közben vágjuk fel csíkokra a meghámozott avokádót, uborkát és mangót, majd a lazacot is.
A rizst meg kell locsolni egy kis páclével. Ehhez keverjünk össze négy evőkanál rizsecetet, másfél evőkanál porcukrot és egy teáskanál sót, és keverjük addig, amíg a cukor felolvad.
Ha a rizs megfőtt – ezt kóstolással tudjuk kideríteni – akkor terítsük ki egy tepsiben, majd permetezzük meg a rizsecetes páclével.

Tekerd fel a szusit!

Fogjunk egy bambusz tányéralátétet, vagy speciális bambusz tekerőt, és fektessünk rá egy norilapot. Erre kanalazzunk rizst, mégpedig úgy, hogy az alján és tetején 3-3 centit hagyjunk üresen. A rizs közepére tegyük a tölteléket, ami lehet csak egyféle, de kombinálhatjuk is, azaz egy tekercsbe mehet lazac és uborka, vagy rákrúd és mangó, és így tovább. Ezután kicsit nedvesítsük be a norilapok üresen hagyott részeit a kezünkkel. Ha minden a helyén van, akkor szépen tekerjük fel a szusit, mintha egy mini szőnyeg lenne. A benedvesített norilapok elméletileg tapadni fognak, így nem fog szétcsúszni a szusink. Egy kicsit tömörítsük meg, majd vegyük szemügyre a bejglinket!

Ha kigyönyörködtük magunkat, akkor egy benedvesített pengéjű, éles késsel vágjuk fel a tekercseket. Jó kétcentis darabokat vágjunk, semmiképpen se vékonyabbat, hogy ne hulljanak szét. Egy kis tálba tegyünk szójaszószt, egy másikba pedig az ecetes gyömbért. A wasabit sokan egyből beledobják a szójaszószba, de ez nem illik, sőt, állítólag hardcore szusisták nem is élnek szójaszósszal és wasabival, mert nem ezeknek az ízére kíváncsiak, hanem a szusiéra. Szajonara!

Támogatott és ajánlott tartalmaink

A világ egyik legegészségesebb itala egy magyar készítmény, és azt adja meg, amire szükséged van

Tréner? Panzió? Kozmetika? Így lehet a kutyád még boldogabb, miközben a te életed is könnyebbé válhat

Négy villanymotorral és hegyomlásnyi nyomatékkal itt az elektromos Mercedes G-osztály

További cikkeink a témában
Egy illat azoknak, akik nem ismerik a félelmet – NOVELLISTA Unique Wood
Hirdetés