A Horizont legújabb részében egy kényes témát vesézünk ki, amiről ugyan az utóbbi időben egyre többet hallottunk, mégis tabunak számít: az abúzus. Rétsági Oszkár Dr. Menczel Zsuzsa tanácsadó szakpszichológusnak teszi fel azokat a kérdéseket, melyekre az emberek – reméljük – nagyobbik, egészségesebb része értetlenül keresi a válaszokat.
A téma apropóját természetesen az úszóbotrányok adták, az uszodában sorra hullanak ki a csontvázak a szertárból, pedig rendesen nekitámaszkodott az ajtónak a vizes közeg. Például Kiss László esetében az uszoda áporodott gőze jótékonyan elbújtatta az infókat a csoportosan elkövetett nemi erőszakáról, sőt még lányokat is edzhetett. De korábbi zseniális edzőről is terjedtek a hírek, hogy terrorizálja az úszóit.
Azóta az úszóközeg kitermelte az abúzusbotrányt is, amiről ugyan Szepesi Niki már majd' tíz éve írt, de akkor még inkább őt pocskondiázták. Cseh Laci biliborogatása óta viszont hullanak a fejek.
És ezek mellett ott van még a Szilágyi-botrány is. A szintén úszó Szilágyi Liliána a szintén úszóedző édesapját vádolta meg családon belüli erőszakkal.
A fenti szörnyűségekkel sokat foglalkoztunk már itt a Playeren, de igazi válaszokat nem kaptunk a miértekre, hogyanokra. Ezért behívtuk Dr. Menczel Zsuzsa tanácsadó szakpszichológust a Horizontba, és feltettük a kérdéseinket.
Akik beszélgettek
» Vendég: Dr. Menczel Zsuzsa PhD, tanácsadó szakpszichológus, aki az Eötvös Loránd Tudományegyetem Pedagógiai és Pszichológiai Karán végzett, jelenleg pedig, amellett hogy a Mindset pszichológusa, egyetemi adjunktus a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Pszichológia Karán.
» Rétsági Oszkár, a Player Sport és Életmód rovatának vezetője.
- 2:55 – Alapfogalmak, mi is az az abúzus
- 4:56 – Milyen körülmények között a legjellemzőbb a bántalmazás?
- 7:00 – A nők véleményét, segélykiáltását még mindig kevésbé veszik komolyan?
- 9:47 – Magyarországon belefér egy-két pofon: „Én is kaptam anno, oszt' mégis ember lett belőlem.”
- 13:20 – Áldozathibáztatás
- 22:28 – A Kiss László-eset
- 26:31 – A Szilágyi-botrány
- 38:51 – Mit tehet egy szülő?
- 40:58 – Hogyan lehet, hogy az anya nem lépett semmit?
- 49:47 – Milyen eszközeink lehetnek kívülállóként?
- 52:07 – Ezekre a jelekre érdemes figyelni
Kattints, kövess, lájkolj!
Hogy ne maradj le a többi érdekes beszélgetésről, kövesd be a Player.hu Podcastet a Spotify-on, a legfrissebb cikkekért pedig lájkold a Playert a Facebookon!
Kérhetsz segítséget!
- Ingyenes és a nap 24 órájában hívható az Országos Kríziskezelő és Információs Telefonszolgálat a +36 80 20 55 20-as telefonszámon, ahol segítenek a kapcsolati erőszak, a gyermekbántalmazás, a prostitúció és az emberkereskedelem áldozatainak.
- A NANE Egyesület is működtet segélyvonalat bántalmazott nőknek és gyerekeknek, valamint a nekik segíteni vágyóknak. Ez a +36 80 505 101-os számon hívható anonim módon, ingyenesen, hétfő, kedd, csütörtök és péntek este 18 és 22 óra között, valamint szerdán 12 és 14 óra között.
- Az Ökumenikus Segélyszervezet online kínál anonim tanácsadást.
- Ha kifejezetten jogi természetű kérdéseid vannak kapcsolati erőszakkal összefüggésben, a Patent Egyesület jogsegélyszolgálata szerdánként 16 és 18 óra, valamint csütörtökönként 10 és 12 óra között hívható a +36 70 220 2505-ös számon.
Az előző részek: