Műanyagot lebontó gombákat és baktériumokat már ismertünk. Van viszont egy sokkal gyorsabban dolgozó állat.

A 20. század legelején a közeljövő egyik súlyos problémájának tűnt a városokat egyre vastagabban ellepő lócitromok ügye. Tudjuk, hogy aztán egészen másképp oldódott meg a gond, mint ahogy azt akkoriban sejtették: a lovakat felváltották a motoros járművek. Napjainkban – többek között – a vizeket és szárazföldeket ellepő műanyagszemét az egyik megoldásra váró komoly feladat. Egészen váratlan helyről jöhet segítség.

Federica Bertocchini, a kantábriai biotechnikai intézet tudósa egy kaptárt tisztított meg a méhviaszon élősködő viaszmoly lárváitól, amelyeket egy műanyag zacskóba rakott.

A lárvák azonban kirágták a zacskót, és megszöktek.

Az ezt követő vizsgálatok kiderítették, hogy a hernyók le is bontották a polietilént. Negyven perc alatt átrágják magukat egy zacskón, tizenkét óra alatt pedig 92 milligramm zacsit pusztítanak el – a korábban felfedezett, hasonlóan műanyag-zabáló2 baktériumok étvágya ennek csak töredéke, 0,13 mg/nap.

Az egyik leggyakrabban használt, ezért óriási szemétmennyiséget képző polietilén természetes bomlási ideje 100-400 év, ezért hihetetlen jelentőségű a felfedezés. Lehet, hogy a Galleria mellonella, vagyis a nagy viaszmoly lesz az emberiség egyik legfontosabb haszonállata?

Szinte láthatatlan műanyagok szennyezik az óceánokat

A mikroműanyagok teszik ki az óceánokat szennyező "műanyag leves" jelentős hányadát.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Veszélyesen süllyed több tucat kínai nagyváros

Ha ott van ő, egyszerűen nem lehet senki vagy semmi másra nézni

Kerti tavat szeretnél? Képbe hozunk sok részlettel, hogy aztán könnyen megépíthesd

További cikkeink a témában