Mivel itt született Freddie Mercury, sokat hallottunk róla, de mégsem tudunk eleget. Most szétnézünk ebben a csöppnyi afrikai ékszerdobozban.
Zanzibár egy szigetcsoport közvetlenül Kelet-Afrika partjainál, mindössze 25 kilométerre a szárazföldtől. Két nagy fő szigetből áll, Pembából és Ungujából, és méretre kábé fele akkora, mint Fejér vármegye, ami sokkoló, hiszen Magyarország eleve nem túl nagy, azon belül pedig Fejér közepes méretű megyének számít.
Zanzibár nemcsak attól különleges, hogy itt született Freddie Mercury, valamint, hogy mérete ellenére minden szépség belefért, hanem attól is, hogy igazából Tanzániához tartozik, de mégis félig autonóm régió. Saját elnököt választ, aki a belügyekért felelős zanzibári kormány feje, és saját parlamentje is van. 1964-ben egyesült Tanganyikával, és így létrejött Tanzánia. Még egy kuriózum, valamint elismerés Zanzibárnak: 2021 óta Tanzániának első alkalommal zanzibári és egyben először női elnöke van.
De a politikai berendezkedésnél sokkal izgalmasabb a szigetcsoport és a főváros szépsége, nem véletlenül a turizmus a legfontosabb bevételi forrás.
Zanzibár város a Zanzibár-szigetcsoport székhelye és legnagyobb városa, nagyjából félmillió lakossal. Unguja szigetének nyugati partján fekszik.
Zanzibár a város két fő részre osztható: Stone Town és Ng'ambo. Stone Town a történelmi városnegyed és 2000 óta az UNESCO kulturális Világörökségének része. Eredeti neve: Mji Mkomwe. Sokan Stone Townt tartják Zanzibár fővárosának, helytelenül.
Ő az Old Fort, Zanzibár erődje. Zanzibárhoz fűződik a történelem legrövidebb háborúja: az Egyesült Királyság és a Zanzibári Szultánság közötti angol-zanzibári háború 1896. augusztus 27-én zajlott, az ütközet mindössze 38 percig tartott, mielőtt tűzszünetet hirdettek volna.
A városon látszanak a britek nyomai, ez a fekvésével együtt egészen különlegessé teszi. Az időjárás abszolút afrikai, a legalacsonyabb hőmérséklet is meghaladja a 20 fokot - és mivel a déli féltekén fekszik, nyáron van hidegebb.
Mivel itt született a világ egyik leghíresebb zenésze, Farrokh Bulsara, vagyis Freddie Mercury, van egy múzeum az emlékére. Valamint Stone Town tengerpartján van egy Mercury's nevű étterem is.
A még szinte érintetlen Jozani-erdőben igazi őshonos fák találhatók a természetes élőhelyükön, azonban a növénytermesztés miatt egyre kisebb ez a terület, ma már csak a sziget 3%-át teszi ki.
A Jozani-erdőben él a zanzibári vöröskolobusz majom, amely itt őshonos, kizárólag Zanzibáron él, azonban az egyedszámuk rohamosan csökken, ezer körülire becsülik. A Természetvédelmi Világszövetség vörös listáján a veszélyeztetett kategóriába sorolta.
A Jozani-erdő mérete többek között a bors miatt is csökken, a szigetek nyugati oldalán ugyanis fűszerültetvények követik egymást, ahol jellemzően a fekete bors, a szegfűszeg, a kardamom, a fahéj, a vanília és a szerecsendió terem. Mivel kellett a hely az ültetvényeknek, a sziget egykori növényzetét jórészt kivágták...
A Börtönsziget, eredeti nevén Changuu, Zanzibár és a kontinens között fekszik, néhány kilométerre Unguja sziget partjaitól. És ugyan elkészült itt egy börtön, de soha nem raboskodott itt senki, mivel kitört a sárgaláz és inkább itt helyezték karanténba a betegeket. A sziget másik érdekessége a Seychelles-szigetekről betelepített több száz fős aldabrai óriásteknős-kolónia.
A Chumbe-sziget Zanzibár fő szigetétől néhány kilométerre fekszik és az ökológiai innovációjáról és kivételes korallzátonyairól ismert. Itt alakították ki 1994-ben Tanzánia első tengeri nemzeti parkját, a Chumbe-sziget Tengeri Rezervátumot. A legfőbb látványosság a Korall park, ahol a látogatók búvárkodhatnak.
A sziget déli csücskéhez közel, a nyugati partba mélyedő Menai-öböl két delfinfaj otthona.
Ez meg egy random tengerpart Zanzibáron, csak hogy egyértelmű legyen, ez egy csodahely.
Zanzibár zászlója, a bal felső sarokban a pici beillesztés Tanzánia zászlója - kettő az egyben.
Ez is érdekelhet:
(Fotó: Getty Images)
Támogatott és ajánlott tartalmaink