Hatvan éve mutatták be a harmadik és egyben a legjobbnak tartott James Bond-filmet. A Goldfinger-ben minden benne van, ami évtizedek után is nagyon szorosan kapcsolódik a 007-esról szóló történetekhez: elbűvölő nők, kémcuccokkal tömött sportautó, és a főgonosz, akinek az egész világ kell.

Rengeteget változott James Bond karaktere az évtizedek alatt, volt már ridegebb és érzelmesebb, de még házas és apa is, ami néhányaknál simán kicsapta a biztosítékot, de a világot megmentő sármos angol kém filmes történetének alapját egyértelműen a Goldfinger és Sean Connery alakítása tette le hatvan éve.

Felnőtt már pár generáció, akiknek fogalmuk sincsen róla, hogy Sean Connery James Bondja tagadhatatlanul a legjobb.

Meghatározó momentum, hogy Connery volt az első (az 1962-es Dr. No-ban), aki életre keltette Ian Flaming regényeinek főhősét, méghozzá nagyszerű érzékkel keverte a humort az elszántsággal, valamint tökéletesen passzolt a korszak férfiideáljához is. Az angol titkos ügynök karaktere és a filmek kötelező elemei azonban az 1964-es Goldfinger-rel értek igazán be. Ezért aztán a keményvonalas rajongók szemében még Roger Moore, Pierce Brosnan és Daniel Craig is csak egy ügyes helyettes.

Connery egyébként is nagy játékos volt, de a film kedvéért a szokásosnál is többet golfozott, hogy hiteles ellenfél legyen az Auric Goldfingerrel, tehát az aranymágnás főgonosszal szembeni meccsen, melyet végül inkább a leleményességével nyer meg. Érdekesség, hogy a Goldfingert alakító német Gert Fröbe nem beszélt angolul, ezért az ő jeleneteit utólag szinkronizálták.

Ian Fleming egyetlen percig sem leplezte, hogy a főgonosz karakterét a magyar származású, brutalista stílusban alkotó brit építészről, Goldfinger Ernőről mintázta. A legendárium szerint az írót egy építési beruházás bosszantotta fel, de olyan pletyka is kering, hogy simán csak az építész híresen nehéz természete adott kiváló alapot Auric Goldfinger karakteréhez. Ebből az összefüggésből hamar egy peres ügy kerekedett.

Shirley Eaton arannyal beborított teste és az ezüst Aston Martin DB5-ös egyértelműen a Goldfinger ikonikus ékszerei.

Honor Blackman alakította az első erős és önálló Bond-lányt, aki Pussy Galore karakterébe bújva segít a titkos ügynöknek megakadályozni a Fort Knox elleni támadást. Mivel a Kentucky állambeli katonai létesítményben őrzik az Egyesült Államok aranykészletének jelentős részét, ezért könnyen kitalálható a főgonosz motivációja, aki atombombával tenné radioaktívvá az amerikai aranyat, hogy ezzel is értékesebb legyen a saját aranya. Goldfinger ezzel az első nagyszabású főgonosz, akinek a világ nem elég.

Jill Masterson (Shirley Eaton) kezdetben szintén Goldfinger csapatát erősíti, aztán a főnökét elárulva habarodik bele Bondba. A bosszú azonban nem maradhat el, arannyal borítva, holtan találják az ágyon. Ez a kép jellemzően még annak is megvan a Goldfinger-ből, aki sosem látta a filmet. Erre a jelenetre utal A Quantum csendje is, amikor Gemma Arterton fekete olajban fekszik az ágyon.

John Stears, a speciális effektek mestere katapultüléssel, műholdas rendszerrel, telefonnal, gépfegyverekkel és golyóálló pajzzsal tette legyőzhetetlenné a 007-es Aston Martinját, mely azóta több filmben is visszatért. Összesen négy autót használtak a forgatáshoz, ezek közül kettőt kizárólag promóciós célokra. Az első Aston Martin DB5-ös valójában egy DB4-re épülő prototípus volt, mely piros fényezéssel Az Angyal című sorozatban is szerepel, később pedig Roger Moore használja az Ágyúgolyó futam-ban.

Megvan a veszély látszata a vásznon, de a félelem sokszor valódi volt a Goldfinger forgatásán.

Sokan hitték azt, hogy az arannyal borított Shirley Eaton belehalt a forgatásba, de már a jelenetek felvétele közben is nagyon ügyeltek arra a sminkesek, hogy mindig maradjon szabad felület a bőrén. Ez ugyan csak pletyka volt, de Sean Connery valóban nagyon félt tőle, hogy Oddjob lézere az életébe kerül majd, ezért olyan hiteles az alakítása. Goldfinger jobbkezének halálos kalapja viszont egyszer valóban sérülést okozott.

Mostanra megszoktuk, hogy mindig egy aktuális világsztár énekli a James Bond-filmek főcímdalát, Shirley Bassey az egyetlen, akinek nevéhez három film is fűződik. A Goldfinger című dal éneklése közben hosszú hangokat kellett kitartania, de annyira, hogy majdnem elájult. Érdemes meghallgatni a merész trombitálással megtöltött számot, mert az egyik legjobb mind közül.

Mivel a Goldfinger költségvetése akkorára nőtt, mint az előző két James Bond-filmé együtt, ezért minden alkalmat és módszert megragadtak a népszerűsítésre. A Corgi nevű angol játékgyártó kis Aston Martin DB5-ösöket készített, melyeken láthatóak voltak a kémcuccok, a Life magazin címlapján pedig talpig aranyban pózolt Shirley Eaton. A stratégia tökéletesen bevált, hiszen a hárommillióból készült film közel 125 millió dollárt hozott.

Ez is érdekelhet:

Megérte kivárni a 007 Nincs idő meghalnit

Daniel Craig utolsó Bond-filmje méltó búcsú. Nem feltétlenül a legjobb az öt Craig-mozi közül, de teszi a dolgát. Felráz és nem felkever.

Sean Connery sajátja volt ez a gyönyörű Aston Martin DB5

Pont a legjobb James Bondnak ne lett volna DB5-öse? Sokáig nem volt neki.

James Bond feleségének Mercury Cougarja eladó

A Trónok harcából is ismert színésznő vezette.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Ezekből a fotelekből még nagyobb élmény filmet vagy meccset nézni

Magyarország ásványvíz-forrásai túracélpontnak is tökéletesek

Magyar lakásba magyar bútort – és ne is akármilyet, minőségit!

További cikkeink a témában
Szinte papírvékony, mégis brutális teljesítményre képes a laptop, ami maga a stílus
Hirdetés