A Variety terjedelmes nagycikkben vette górcső alá a Mervel filmes univerzumának jelenlegi helyzetét, ami annyira nem rózsás, hogy állítólag a vezetőség most már egészen kétségbeesett döntéseket is hajlandó lenne meghozni, hogy visszaterelje a nézőket a mozikba.

A cikk egyik legfőbb megállapítása, hogy a Marvel komoly problémákkal küzd, ami igazából nem meglepetés senkinek, aki figyelemmel kíséri a stúdió helyzetét. A Bosszúállók: Végjáték 2019-ben még simán tudott minden idők második legtöbbet termelő filmje lenni, és csak azért nem lett az első, mert az Avatar című James Cameron-klasszikust a stúdió sokadjára is a mozikba küldte, hogy meg tudja őrizni a trónt.

Aztán valami eltört.

A 2020-ban a világot felforgató pandémia eleve nem tett jót a filmiparnak, de 2021-ben azért a Pókember: Nincs hazaút meg tudta mutatni, hogy lehet még repkedő és hálóhintázó szuperemberekkel bankot robbantani. Szép fellángolás volt, csak sajnos az a helyzet, hogy ez volt az utolsó olyan Marvel-mozi, ami képes volt teljesíteni az elvárásokat.

Tavaly júliusban Kevin Feige, a Marvel Studios feje még büszkén mutatta be, hogyan képzeli a stúdió a szuperhősös univerzum következő éveit...

Íme a Marvel filmes univerzum ötödik és hatodik fázisának teljes menetrendje

A Disney-t a San Diegó-i Comic-Conon durván elkapta a szófosás.

... és csak néhány hónapnak kellett eltelnie, hogy a nagy terven megjelenjenek az első repedések, most meg már ott tartunk, hogy a cég szokásos évi találkozója konkrét válságtanácskozássá fajult.

A Marvel eddigi négy fázisát összefoglaló néven Végtelen Sagának szokás nevezni, utalva arra, hogy a 2008-ban a Vasember című filmmel megkezdett sztorifolyam a végtelen kövekért Thanosszal folytatott háborúban kulminálódott, majd ezzel is ért véget. Az ezt követő két fázist Feige-ék elnevezték Multiverzum Sagának, amit a történet szintjén a Loki első évada nyitott meg, melyben bemutatkozott a multiverzum koncepciója, ami azóta is uralja a Marvel által gyártott filmeket és sorozatokat. Mert igen, a negyedik és ötödik fázis nagyívű története már nemcsak egész estés mozifilmekben, de a Disney+-ra gyártott szériák formájában is bonyolódik.

A Loki első évadában a multiverzum mellett a Multiverzum Saga főgonosza is beköszönt. Kang, a hódító Jonathan Majors megformálásában mutatkozott be, aki az idén tavasszal a mozikba küldött A Hangya és a Darázs: Kvantumánia című filmben már végleges formájában keserítette meg a címszereplők életét. A film megbukott a pénztáraknál, ami azért fájhat nagyon a stúdiónak, mert mégis csak ebben az alkotásban rántotta le a leplet a szuperhősös univerzum következő nagy fenyegetéséről, a filmet övező érdektelenség pedig igencsak rossz előjel a jövőre nézve.

A bukás oka összetett, de azért az előjelei egy ideje jól láthatóak voltak. Mi például már 2022-ben arról cikkeztünk, hogy a műfaj darabjain elkezdtünk nagyokat ásítozni...

Hét dolog, ami miatt már nagyon unjuk a szuperhősös filmeket

Nem azt mondjuk, hogy kivétel nélkül az összes ilyen mozi unalmas, de ez a hét dolog már biztosan.

... és azóta bebizonyosodott, hogy ezzel nem voltunk egyedül. A DC filmes univerzuma Zack Snyder kezei között már évek óta küszködött – és azzal kapcsolatban is szkeptikusak vagyunk, hogy James Gunn helyre tudja majd hozni –, a válság pedig idén az egyre mohóbb és a szekeret a létező összes platformon túltoló Marvelt is utolérte. A nézők egészen egyszerűen már nem kíváncsiak az újonnan bevezetett hősökre, a vég nélkül érkező sorozatokban elmesélt és így széttöredező történetre és ezen az előzetes elemzések szerint a jövő héten debütáló Marvelek sem fog változtatni. Már csak azért sem, mert a Variety belsős forrásokra hivatkozva megszellőztette, hogy az alkotásnak annyira rosszul sikerült az első tesztvetítése, hogy egy négy hetes pótforgatást kellett elrendelni. Ez nemigen hatotta meg Nia DaCosta rendezőnőt, aki simán otthagyta a munkálatokat és Londonba utazott a következő filmjét előkészíteni.

Ez elképesztő fejetlenségről árulkodik, ami csak még megdöbbentőbb, ha számításba vesszük, hogy egy 250 millió dolláros produkcióról van szó.

Van tehát baj dögivel, de ezzel még nincs vége a Marvelt sújtó csapásoknak. A problémákat csak tetőzi, hogy két fontos színészről is olyan vádak reppentek fel, melyeket az utóbbi években azonnali kirúgással volt szokás honorálni:

Komoly bajban van a Marvel, már a második fontos színészüket vádolják szexuális zaklatással

Ha ez így folytatódik, a stúdió kénytelen lesz kukázni a nagy tervet.

A szintén csalódást keltő bevételekkel záró Fekete Párduc 2 című film antihősét, Namort megformáló Tenoch Huertával kapcsolatos vádak még nem okoztak volna akkora fejfájást a Marvelnek, de a Kang szerepére besorozott Jonathan Majorsszel szemben folyamatban lévő büntetőeljárás már tényleg nagyon rossz hír. Idén márciusban ugyanis a sztár ellen a barátnője feljelentést tett, mivel elmondása szerint Majors a lakásában bántalmazta őt, melynek következtében kórházba kellett szállítani. A harminc éves nő által elmondottak szerint egy kisebb féltékenységi jelenet durvult el, melynek során ő meggyanúsította a párját azzal, hogy megcsalja őt egy másik nővel. Amikor ennek ellenőrzése céljából el akarta venni a színész mobiltelefonját, Majors megragadta a kezét, majd tenyérrel arcon ütötte, melyet követően még fojtogatta is őt.

Csak emlékeztetőül: egy olyan színészről beszélünk, akire a Marvel gyakorlatilag az egész ötödik és hatodik fázist fel akarta építeni.

Ez önmagában is hatalmas probléma, de azért nem megoldhatatlan. Az már inkább, hogy a nézők nemcsak a moziból maradoztak el, de a Disney+-ra felkerülő sorozatok is egyre kevesebbeket érdekelnek. Sem a Ms. Marvel, sem Sólyomszem önálló sorozata, sem az Amazon: Ügyvéd, sem a Titkos invázió nem váltották be a hozzájuk fűzött reményeket, így akkor sem várhatnának sokat az elemzők a Marvelek bemutatójától, ha nem ismernénk az elkészítése körüli baljós jeleket.

Nem csoda, hogy a stúdió idén szeptemberben megtartott rendes évi találkozóján Palm Springsben felerősödtek a negatív hangok és Kevin Feige-nek is be kellett látnia, hogy ez így nem mehet tovább. Az ott megfogalmazott döntések egy részéről – például arról, hogy a Marvel változtat a sorozatok fejlesztésének ütemtervén, hogy ne árasszák el a közönséget – már értesülhettünk, de most a Variety cikke nyomán ennél sokkal extrémebb ötletek is napvilágot láttak.

Felmerült például az is, hogy teljesen újraszervezik a Multiverzum Sagát, kezdve azzal, hogy kukázzák Kang karakterét, és lecserélik őt egy másik ikonikus főgonoszra. Doktor Doom alakját konkrétan meg is említi a belsős forrás, aki a Fox Fantasztikus Négyes-filmjeiben már debütált a vásznon. Ennél még egy fokkal érdekesebb, hogy

a Marvel komolyan elkezdte fontolgatni, hogy az ötödik fázist lezáró Bosszúállók-mozikba visszahoznak olyan hősöket, akiket a Végjáték során már elbúcsúztattak.

Robert Downey Jr. Vasemberéről és Scarlett Johansson Fekete Özvegyéről szól a pletyka, ami egyáltalán nem tűnik kacsának. Egyrészről a multiverzum koncepciójának köszönhetően gyakorlatilag bármi megtörténhet, ahogy ezt a Pókember: Nincs hazaút is bebizonyította, másrészt pedig annak már most mutatkoznak jelei, hogy a nézőket nem érdeklik annyira a 2019 óta bemutatott új hősök.

Betonbiztos megoldások egyelőre nincsenek, az viszont látszik, hogy végre a stúdió is belátta, hogy most már muszáj kezdeni valamit a kialakult helyzettel, ha meg akarja tartani a tíz év alatt aprólékosan felépített rajongótábort.

Ez is érdekelhet:

Támogatott és ajánlott tartalmaink
További cikkeink a témában