Ha ezt a számot leírnánk egy papírlapra, akkor annak a vége – a Földről indulva – valahol az Uránusz és a Neptunusz között lenne.

A Solidigm elnevezésű adattárolással foglalkozó amerikai cégnek 75 napig tartó munka eredményeként sikerült 105 billió, azaz 105 000 000 000 000 számjegyig meghatároznia a π, azaz a pi értékét, amivel megdőlt a végtelen szám* kiszámításának eddigi világrekordja – ehhez egyébként több százezer okostelefon számítási teljesítményével egyenértékű számítási teljesítményre volt szükség.

Csak hogy kontextusba helyezzük: ha ezt a 105 billió számjegyből álló számot 10-es méretű betűtípussal leírnánk egy hosszú papírlapra, akkor annak a vége tőlünk körülbelül 3,7 milliárd kilométerre, vagyis a Földről indulva valahol az Uránusz és a Neptunusz között lenne

– bár a számot nem közölték, annyit elárultak, hogy a 6-os az utolsó számjegye.

*A matematika leghíresebb számának számító π a leggyakrabban használt szám, az euklideszi geometriában egy kör kerületének és átmérőjének hányadosaként definiálják, ami a körök hasonlósága miatt minden kör esetén azonos. (Ez azt jelenti, hogy a pi ismeretében bármely kör kerületét ki tudjuk számolni, ha ismerjük az átmérőjét vagy a sugarát, azaz az átmérő felét, vagy fordítva). Irracionális szám, vagyis olyan szám, ami nem írható fel két egész szám hányadosaként, az ilyen pedig mindig végtelen.

A pi rejtett tizedesjegyeinek megfejtése nincs hatással a matematikára, mivel a számításokhoz ritkán van szükség néhány számjegynél többre. A mindennapi életben a pi értékeére a 3,14 használatos, de a NASA szakembereinek is csak a π első 15 tizedesjegyét kell ismerniük ahhoz, hogy megértsék az univerzum nagy részét – ugyanakkor a szám legpontosabb értékéig történő kiszámítását már régóta használják az új számítógépes programok és adattároló rendszerek tesztelésének mércéjeként.

(Forrás: NewScientist, fotó: Getty Images)

Ez is érdekelhet:

Ez történik, ha az utcán nyitod ki egy utasszállító evakuációs vészcsúszdáját

Így kicsit ugrálóvár feelingje van ennek a 16 millió forintos vészcsúszdának.

Brutális, mire képes a Föld mágneses mezője

Köszi, hogy vagy, mágneses mező!

Új nyelv alakult ki a Nemzetközi Űrállomáson, hogy megértsék egymást az asztronauták

Mert ugye még az űrben is muszáj megérteniük egymást az asztronautáknak.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Helly Hansen ismét a legjobbakkal állt össze a maximális teljesítményért

Milyen borospoharak léteznek, és melyikből mit igyunk? Mutatjuk, hogy miért nem mindegy!

Hajítsd messzire a sablonokat, rendezd be úgy a lakásod, amire mindenki emlékezni fog!

Hajítsd messzire a sablonokat, rendezd be úgy a lakásod, amire mindenki emlékezni fog!
Hirdetés