A kutatók a James Webb-űrtávcső adatainak vizsgálatával kimutatták, hogy a fiatal, 10 milliárd évvel ezelőtti Univerzum sokkal kevésbé volt kaotikus és rendezetlen, mint azt korábban gondolták, és hogy az ekkori galaxisok sokkal gyorsabban fejlődtek annál, mint ahogy eddigi elméleteik jósolták.
A csillagküllők olyan elnyúlt, a spirálgalaxisok központi régiójához csatlakozó, egy bicikli küllőjéhez hasonlítható alakzatok, ahol sok csillag helyezkedik el egymás közelében. A küllők kialakulása egy galaxisban szabályozza a csillagok születését oly módon, hogy a csillagközi gázt a galaxis központi régiója felé vezeti.
Így tehát azok a galaxisok, amelyeknek van küllője, már egy nyugodtabb, érettebb fejlődési szakaszba léptek a nagy csillagkeletkezési rátát mutató, fiatal galaxisokkal ellentétben.
„A korai Univerzum galaxisai sokkal gyorsabban fejlődtek, mint azt gondoltuk volna” – idézik a cikkben Zoe Le Conte-t, a kutatás vezetőjét. A kutató szerint ez azért igazán meglepő, mert arra számítottak, hogy a fiatal világegyetem még sokkal turbulensebb és kaotikusabb volt.
A régebbi elméletek szerint ilyenkor gyakoriak lehettek a galaxisok közötti ütközések, és ennek következtében még sok csillagközi gáz várt arra, hogy csillagokká alakuljon.
A James Webb-űrtávcső adatai azonban felfedték azt, hogy ez az elmélet mégsem helytálló, és hogy világunk fiatalkorában a galaxisok az elvárt ütemnél jóval gyorsabban fejlődtek. A kutatók eredményeiket a Monthly Notices of the Royal Astronomical Society című szaklapban tették közzé.
Ezek is érdekelhetnek:
(Forrás: Csillagászat.hu)