Úgy tűnik, egy új alapvető összetevője van az univerzumnak, amit eddig nem fedeztünk fel.

Egy évtizednyi mérés után a kutatók bejelentették, hogy az eddigi legpontosabb mérés szerint a W-bozon nevű elemi részecske tömege lényegesen nagyobb, mint ahogy az elméletekben leírták, ez pedig ellentmond a részecskefizika standard modellje szabályainak és alapjaiban rázza meg az univerzum működéséről alkotott elképzelést.

Ezeket az alapokat a részecskefizika úgynevezett standard modellje adja, amely az eddigi legjobb elmélet az univerzum legalapvetőbb építőköveinek és az őket irányító erőknek a leírására.

A W-bozon pedig egy elektromos töltésű elemi részecske, amely az úgynevezett gyenge erőt, a természet négy alapvető erőinek egyikét irányítja, ezért a standard modell egyik pillére.

A kutatás vezetője és a Duke Egyetem fizikusa, Ashutosh Kotwal elmondta, hogy az eredményhez több mint 400 tudós tíz éven át rögzítette és elemezte a mintegy 450 trillió ütközésből – melyekben a részecskéket óriási sebességgel zúzzák szét, hogy tanulmányozhassák őket – álló adatbázist, hogy a kutatók végül 0,01%-os pontossággal tudják meghatározni a W-bozon tömegét, vagyis kétszer olyan pontosan, mint a korábbi kísérletek – ez olyan pontosság, mintha egy 350 kilogrammos gorilla súlyát 40 grammos pontossággal mérnék meg.

A Nagy Hadronütköztető (LHC) munkatársa és a Cambridge-i Egyetem kutatója, Harry Cliff szerint

„ha ez valóságos, és nem rendszerszintű torzítás vagy a számítások módszerének félreértése, akkor ez azt jelentené, hogy új alapvető összetevője van az univerzumnak, amit eddig nem fedeztünk fel”.

(Forrás: The Guardian, MTI, fotó: Getty Images)

Ez is érdekelhet:

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Tréner? Panzió? Kozmetika? Így lehet a kutyád még boldogabb, miközben a te életed is könnyebbé válhat

Tudod, miért volt Einsteinnek őrültprofesszor-frizurája?

Tudatosan kezelte a sebét gyógynövénnyel egy orangután

További cikkeink a témában