A sok időzóna gyakorlati kihívásokat rejt.
Oroszország a világ legnagyobb területű országa: Európától egészen Kelet-Ázsiáig 17 millió négyzetkilométeres területet fed, a legnyugatibb pontjától (Kalinyingrád) a legkeletibbig (Csukotka) több mint 9000 kilométeres távolság van.
Óriási földrajzi kiterjedése miatt Oroszországot 11 időzóna szeli át, ami – nem meglepő módon – a legtöbb időzónával rendelkező országgá teszi.
Az időzónák kialakítását a földrajzi adottságokhoz – például hegyekhez és folyókhoz – igazították, hogy a helyi idő minél jobban igazodjon a nappali fényviszonyokhoz. Az időzónák közötti különbség akár 10 óra is lehet, így amikor Kalinyingrádban reggel 8 óra van, Kamcsatkán már este 6 – az ország hivatalos idejeként a fővárosi, azaz moszkvai időzóna (MSK, UTC+3) szolgál.
A 11 időzóna bevezetése nem volt egyszerű folyamat. A cári Oroszország idején még a napállás alapján számolták az időt, a modern időzónák rendszere a 19. század végén – a Szovjetunió alatt – alakult ki. Az idők során számos módosítást eszközöltek rajta, például 2010 és 2014 közötti időszakban csak 9 időzóna volt érvényben, mivel több régiót összevontak. A lakosság tiltakozására azonban visszaállították a 11 időzónás rendszert. Emellett az ország 2011-ben végleg eltörölte az óraátállítást – a téli időszámítást alkalmazzák –, ami egyszerűsítette az időzónák kezelését.
Oroszország időzónái nemcsak földrajzi szempontból izgalmasak, hanem gyakorlati kihívásokat is rejtenek. A nemzeti vasút például Moszkva idejéhez igazodik, függetlenül attól, hogy az utazók az ország melyik részén szállnak fel a vonatra, a légiközlekedés azonban mindig a helyi időt veszi alapul.
(Forrás: WorldAtlas, BurningCompass, BlinksAndButtons, Wikipédia, fotó: Getty Images, WorldAtlas)
Ez is érdekelhet: