Ausztráliában a képviselőház szerdán elfogadta azt a törvényjavaslatot, amely megtiltaná a 16 évnél fiatalabb gyerekeknek a közösségi média használatát, a szenátusra bízva a törvény véglegesítését. A törvényjavaslat szerint súlyos bírságot kockáztatnak majd a platformok, ha nem akadályozzák meg, hogy a gyerekek fiókot tartsanak fenn.
A felszólalások és a szavazás tanúsága szerint a nagyobb pártok támogatták a törvényjavaslatot, amely 50 millió ausztrál dollárig – kb. 12 milliárd forintig – terjedő bírsággal sújtaná a platformokat, ha rendszerszintű mulasztások miatt nem akadályozzák meg, hogy fiatal gyerekek fiókot tartsanak fenn. A jogszabályt 102:13 arányban hagyták jóvá.
Ha a javaslat törvényerőre emelkedik, a platformoknak egy évük lesz arra, hogy kidolgozzák a korhatár-korlátozások bevezetésének módját, mielőtt a büntetéseket végrehajtanák.
Michelle Rowland kommunikációs miniszter elmondta, hogy a szenátus még szerdán megvitatja a törvényjavaslatot. A nagy pártok támogatása szinte garantálja, hogy a jogszabály átmegy a házon, ahol egyik pártnak sincs többsége.
Dan Tehan ellenzéki törvényhozó elmondta a parlamentnek, hogy a kormány beleegyezett a szenátus módosításainak elfogadásába, amelyek megerősítenék a magánélet védelmét. A platformok nem kötelezhetnék a felhasználókat a kormány által kiállított személyazonossági okmányok, például útlevelek vagy jogosítványok bemutatására, és nem követelhetnének digitális azonosítást kormányzati rendszeren keresztül sem.
„Tökéletes lesz? Nem. De ha segít, még ha csak a legkisebb mértékben is, akkor is hatalmas változást hoz az emberek életében” – hangoztatta Tehan.
A keddi és szerdai vita során a kormányhoz és az ellenzékhez sem kötődő törvényhozók bírálták leginkább a jogszabályt. A kritikák között szerepelt, hogy
a jogszabályt kellően alapos vizsgálat nélkül siettették át a parlamenten, adatvédelmi kockázatokat jelent minden korosztály számára, és elvenné a szülők jogkörét, hogy eldönthessék, mi a legjobb a gyermekeik számára.
A bírálók további érve szerint a tilalom elszigetelné a gyermekeket, megfosztaná őket a közösségi média kedvező hatásaitól, a gyermekeket az internet „sötét oldalára” terelné, a közösségi médiához túl fiatal gyerekek nem szívesen jelentenék az őket ért sérelmeket, ráadásul elvenné a platformok ösztönzését arra, hogy biztonságosabbá tegyék az online tereket.
Ezek is érdekelhetnek:
(Forrás: MTI)