Testközelből találkozhatsz egy sor űrrel kapcsolatos innovációval, benézhetsz Európa legnagyobb műholdvizsgáló létesítményébe az európai űrügynökség nyílt napján.

Október 2-án nyílt napot tartanak az Európai Űrügynökség (ESA) műszaki központjában, a hollandiai Noordwijkban.

Testközelből láthatsz űrtechnikai eszközöket és tesztberendezéseket, és találkozhatsz űrkutatókkal, mérnökökkel és az ESA űrhajósokkal.

Az ESA-nak 22 tagállama van, és mindenféle űrtevékenységgel foglalkozik, többek között olyan globális űrprojektekben van benne, mint a James Webb Űrtávcső vagy az Artemis Hold-misszió. Létrehozta a Galileo műholdas navigációt, és rendszeresen küld ESA-asztronautákat a Nemzetközi Űrállomás (ISS) fedélzetére.

A noordwijki központ az ESA legnagyobb űrlétesítménye; több mint fél évszázada működik, itt vizsgálják az új technológiákat, és itt döntenek az új küldetésekről, illetve itt értékelik ki a befejezett űrmissziókat. Ezen kívül ez Európa legnagyobb műholdvizsgáló létesítménye, ami szintén nyitva lesz a látogatók előtt.

Az idei nyílt nap témája az Űrhajózás felgyorsítása: az ESA gyorsítaná az űrrel kapcsolatos innovációkat és szolgáltatásokat egy olyan korszakban, amikor az űrtechnológia egyre inkább a mindennapi életünk része, a modern anyagoktól a műholdas navigáción és a nagyfelbontású szennyezésfigyelésen át egészen az időjárás-előrejelzésig. Lesznek majd előadások és bemutatók, melyeken az is kiderült, hogyan lehetsz részese az európai űrkalandnak.

A regisztráció részletei később jelennek meg az ESA honlapján.

Űr mindenhol

Számos kapcsolódó rendezvény is lesz a nyílt nap körül. A legkézenfekvőbb: helyben az ESTEC látogatóközpontja, a Space Expo ezúttal ingyenes lesz, és saját programokat szervez.

Az ESA nyílt nap a Holland Tudományos Hétvége része, így kapcsolódik ahhoz is, hogy a szomszédos Leiden idén az európai tudomány városa.

Ezzel párhuzamosan az ESA-hoz kapcsolódó, űrrel foglalkozó vállalkozásokból álló NL Space Campus szeptember 25-étől egy héten át űrrel kapcsolatos rendezvényeket szervez.

(Forrás: ESA)

Ez is érdekelhet:

Budapestről posztolt az Európai Űrügynökség

„Az egykor a Duna Királynőjének hívott város”-ként mutatta be a fővárost az ESA.

Ennyivel körülményesebb a lefekvés procedúrája a Nemzetközi Űrállomáson, mint a Földön

A fogmosás még nem is lenne akkora kihívás a Nemzetközi Űrállomáson, az arctisztítás viszont annál inkább.

Támogatott és ajánlott tartalmaink

Így néz ki egy rejtett galaxis a Földtől 11 millió fényévre

Van egy szó, amit a világ szinte minden nyelvén hasonlóan értenek és használnak

Erre a tíz egyszerű kérdésre iskolásként tudtad a választ – vajon most is menne?

További cikkeink a témában